حذف ۲۷۰۰۰ شناسنامه جعلی از روند رأی‌دهی در انتخابات آینده ریاست جمهوری

  • انتشار: ۱۳ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 67806

 کمیسیون انتخابات، می‌گوید که اداره احصائیه با فرستادن مکتوبی به این کمیسیون از پایان کار اش در پیوند به بررسی فهرست رأی‌دهند‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری، خبر داده است.

«حبیب الرحمان ننگ»، رئیس دبیرخانه این کمیسیون، می‌گوید: کمیسیون مستقل انتخابات پس از تصفیه اداره مرکزی احصائیه ۲۷هزار شناسنامه جعلی را ثابت کرده است.

این کمیسیون، فهرست ۹.۱ میلیون رأی‌دهنده را برای شفاف‌سازی و شناخت شناسنامه‌های جعلی و تقلبی حدود ۲ ماه پیش به اداره احصائیه مرکزی سپرده بود.

با آن که روند حذف شناسنامه‌های جعلی و تقلبی از سوی اداره احصائیه مرکزی نتوانسته اطمینان ناظران انتخاباتی را  به دنبال داشته باشد، این نهادهای ناظر می‌گویند، که از چگونگی برگزاری انتخابات شفاف در ششم میزان سال روان نگران اند. مسئولان در این نهادها تأکید می‌ورزند که رقم شناسنامه‌های جعلی بالاتر از۲۷۰۰۰ است و عمل‌کرد اداره احصائیه در این مورد ناکام است.

به نوشته آریانا نیوز؛ یوسف رشید، رئیس بیناد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، اظهار داشت: روندی بود که نتیجه مطلوب هدف که تعین شده بود نداشت حالا کمیسیون تمرکز کند روی روز انتخابات، دستگاه‌های بایومتریک، روند نظارت نامزدان و نهادهای ناظر، سیستم جمع‌آوری معلومات ارقام که قابل تذویر نباشد.

به باور آگاهان انتخاباتی، اصلاح واقعی فهرست رأی‌دهندگان فرصتی برای اعتمادسازی دوباره برای کمیسیون انتخابات بود، اما چرا این‌گونه نشد؟

داوودعلی نجفی، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات، می‌گوید: یکی از شرایطی که کمیسیون انتخابات بر شفافیت انتخابات بر می داشت اصلاح فهرست رای دهندگان بود که کمیسیون هیچگونه اقدام بر شفافیت نکرده است نه تذکره های خیالی از بین رفته و نه هم لست.

با این همه، کمیسیون انتخابات، با گذشت هر روز به برگزاری روند انتخابات ریاست جمهوری،  نزدیک می‌شود به گفته آگاهان عدم سر و سامان‌دادن دقیق این روند از سوی این نهاد فلاکت‌بار خواهد بود.