حاصلات بادام دایکندی امسال به ۲۴ هزار متریک تن رسید

  • انتشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 36455

مسئولان در اداره زراعت و مالداری ولایت دایکندی می گوید؛ امسال حاصلات بادام در این ولایت به ۲۴ هزار متریک تن می رسد، که نسبت به سال گذشته افزایش ۲۰ درصدی را نشان می دهد.

سید عبدالواحد فیروزی رییس اداره زراعت، مالداری و آبیارى ولایت دایکندی گفته است که حاصلات بادام امسال در این ولایت، به ٢۴ هزار متریک تُن مى رسد؛ درحالیکه سال گذشته به ١۶ هزار متریک تُن مى رسید، که این تفاوت نشان دهنده افزایش ٢٠ درصدى محصول بادام  در سال جاری مى باشد.

فیروزی افزود با انکه میزان تولید بادام امسال افزایش داشته است؛ اماکاهش چشم گیری در قیمت این فرآورده زراعتی  در بازارهای داخلی به وجود آمده است .

به گفته او، در سال گذشته هر سیر( هفت کیلو) بادام یک هزار افغانى خرید و فروش مى شد؛ اما امسال این رقم به ۷۰۰ افغانی کاهش یافته است.

درسال هاى گذشته بازار خرید و فروش بادام پُر رونق بود و باشندگان ولایت دایکندى، از فروش این محصول زراعتى، درآمدى خوبى به دست مى آوردند.

نبود حمایت از باغداران این ولایت، سبب می شود که تاجران محلی، در نبود تجار ملی و بین‌المللی، فرآروده‌های باغی این کشاورزان را با قیمت بسیار نازل خریداری کنند. سید عبدالواحد فیروزی، رییس زراعت دایکندی می‌گوید تولیدات بادام این ولایت باآنکه از نگاه کیفیت در سطح بالایی قرار دارد؛ اما هنوز بازار مناسبی برای فروش آن وجود ندارد. او می‌گوید عدم آگاهی بازرگانان ملی و بین‌المللی از نوعیت بادام دایکندی، سبب این شده که خرید و فروش این محصول باغی تاهنوز به صورت محلی آن صورت بگیرد.

به گفته‌ی رییس زراعت دایکندی، در کنار دشوارگذر بودن راه‌های مواصلاتی دایکندی به دیگر ولایت‌ها، تجار محلی امکانات گردآوری و بسته‌بندی بادام را به گونه‌ی استندردهای جهانی ندارند و به همین دلیل نمی‌توانند حاصلات میوه‌ی خشک، به‌ویژه بادام را به خارج از کشور صادر کنند و فایده‌ی خوبی از آن به‌دست آورند.

مسئولان محلى مى گویند که هر چند تا کنون جهت بازاریابی این محصول باغی، فعالیت های چندانی صورت نگرفته است؛ اما از چند سالی بدینسو ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت به همکاری دهاقین؛ جشنواره عنعنوی گل بادام را به هدف معرفی این  فراورده  زراعتی، برگزار  نموده است.

بیشتر مردم در ولایت دایکندی زراعت پیشه هستند و عمده‌ترین محصولات زراعتی و باغی باغداران ولسوالی‌های شهرستان، میرامور و نیلی را تولیدات بادام تشکیل می‌دهد. بادام دایکندی، از بهترین و مشهورترین نوع میوه‌ی خشک در افغانستان به حساب می‌آید و در این سال‌های اخیر شهرت جهانی نیز یافته است.

با این حال، از ۶ سال به این طرف، اداره‌ی محلی دایکندی در رأس آن اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ با همکاری کشاورزان، با برپایی جشنواره‌ی فرهنگی-هنری، از فصل گل بادام گرامی‌داشت می‌کنند و با این کارشان می‌خواهند بادام ولایت دایکندی را به معرفی بگیرند.

گفتنى است که دایکندی، طبیعت مناسبی برای پرورش وتولید بادام دارد؛ بادام این ولایت از شهرت ملی وبین المللی برخوردار است، که مشهور ترین  آن؛ بادام سنگک، ستاربایى، کفمل، و کاغذی مى باشد.