حادثه‌ای دیگر برای کشتی حامل پناهجویان؛ جان باختن دست کم ۴۵ نفر در سواحل لیبی

  • انتشار: ۳۰ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 92923

دست کم ۴۵ نفر در جریان مرگبار‌ترین حادثه غرق و انهدام کشتی حامل پناهجویان در آب‌های ساحلی کشور لیبی جان باختند.

به نقل از یورونیوز، ده‌ها هزار نفر هر سال با حضور در اردوگاه‌های پناهجویان در لیبی که گزارش‌‌ها از وضعیت بسیار اسفناک آنها حکایت دارد منتظر فرصتی برای عزیمت به آنسوی آب‌های مدیترانه هستند تا ضمن گریز از جنگ و تبعیض در کشورشان زندگی در دنیای جدیدی را آغاز کنند.

این سفر پرمخاطره اما اغلب به قیمت جان پناهجویانی تمام می‌شود که در میان آنها تعداد زیادی زن و کودک نیز دیده می‌شوند. برخی از پناهجویان که موفق به خروج از لیبی نمی‌شوند نیز در اردوگاه‌ها با انواع شکنجه، کار اجباری و یا سوء استفاده‌های جنسی دست و پنجه نرم می‌کنند.

سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه خبر جان باختن ۴۵ پناهجو و مهاجر دیگر را که کشتی حامل آنها در آب‌های ساحلی لیبی دچار سانحه شده بود مورد تایید قرار داد.

سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، دو آژانس تخصصی سازمان ملل که در زمینه محافظت و حمایت از پناهندگان و پناهجویان فعالیت می‌کنند با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که ۳۷ پناهجو توسط ماهیگیران از این حادثه نجات یافته و جان سالم به در برده‌اند.

افراد نجات یافته به ماموران آژانس‌های امدادی سازمان ملل متحد گفته‌اند که دست کم ۴۵ تن از سرنشینان در این حادثه جان باخته‌‌‌اند. بر اساس این گزارش حادثه بر اثر انفجار موتور کشتی آسیب‌دیده روی داده است.

با این حادثه شمار افرادی که در راه عزیمت به اروپا و عبور از مدیترانه از طریق لیبی جان باخته‌اند به بیش از ۳۰۰ نفر افزایش می‌یابد.