جو بایدن: افغانستان کشوری سه پاره و درست‌ناشدنی است

  • انتشار: ۲۳ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69104

«جو بایدن»، داوطلب نامزدی حزب دموکرات امریکا در مناظره انتخاباتی حزب دموکرات با رقبای خود راه حل فدرالیسم را برای افغانستان پیشنهاد کرد.

به نقل از بی بی سی؛ بایدن در این مناظره با اشاره به تجربیات خود درباره افغانستان گفت وقتی که پاکستان سه ولایت افغانستان را در شرق کشور کنترل می‌کنند. افغانستان را نمی‌توانیم درست کنیم. درست شدنی نیست.

معاون سابق ریاست جمهوری امریکا پیشنهاد کرد نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند و در عوض پاکستان پایگاهی برای این سربازان در اختیار امریکا بگذارد تا واشنگتن بتواند به جلوگیری از حملات تروریستی از افغانستان به امریکا ادامه بدهد.

بایدن گفت نیروهای امریکایی می‌توانند با پرواز از این پایگاه‌ها عملیات ضدتروریستی خود را در افغانستان ادامه دهند.

این اولین بار نیست که معاون سابق ریاست جمهوری امریکا برای حل بحران‌های به‌وجود آمده پس از جنگ‌های این کشور پیشنهاد فدرالیسم را مطرح می‌کند.

بایدن زمانی که به عنوان سناتور دموکرات از ایالت دلور در کنگره امریکا فعالیت می‌کرد طرحی را برای فدرالیسم در عراق پیشنهاد کرد تا این کشور به سه ایالت فدرال و جداگانه برای سنی‌ها، شیعیان و کردها تقسیم شود.

این طرح با وجود حمایتی که از سوی دو حزب امریکا کسب کرد با مخالفت جدی در خاورمیانه روبرو شد و حتی سفارت امریکا در عراق نسبت به تبعات آن هشدار داد.‌