جنگ با ۱۹ هزار داعشی در عراق و سوریه ادامه دارد

  • انتشار: ۸ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27785

۳ مقام‌ اطلاعاتی و نظامی عراق اعلام کرده‌اند که ۷ هزار نیروی داعش همچنان در این کشور فعال هستند. آنان همچنان اعلام کرده اند که ۱۲ هزار نیرو و حامی داعش در سوریه به سر می برند و جنگ با آنها ادامه دارد.

هرچند با آزادی موصل آنچه خلافت داعش در عراق خوانده می‌شد به پایان رسید اما به گفته مقام‌های ارشد امنیتی بغداد همچنان ۷ هزار نیروی داعش در این کشور فعال هستند. ۳مقام اطلاعاتی و نظامی عراق همچنین اعلام کرده‌اند ۱۲ هزار نیرو و حامی دیگر داعش هم در سوریه به‌سرمی‌برند که آمار نیروهای باقیمانده داعش را در این منطقه بحرانی پس از سال‌ها جنگ با این گروه تروریستی به ۱۹هزار نفر می‌رساند.

براساس اطلاعاتی که این مقام‌های ارشد عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس داده‌اند در عراق هم‌اکنون نزدیک به ۴هزار نیروی مسلح داعش حضور دارند و در کنار این افراد، ۳هزار نفر دیگر از حامیان داعش در این تشکیلات مشغول به‌کار بوده و حقوق می‌گیرند. در سوریه نسبت افراد مسلح داعش و حامیان گروه ۷‌هزار در کنار ۵هزار نفر است. منظور از حامیان در میان گروه داعش افرادی است که از موارد لجستیکی تا مسائل مالی به این گروه تروریستی کمک می‌کنند.

در ۱۹ سرطان حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق پس از ۹‌ماه جنگ و نبرد سخت با تروریست‌های داعش آزادی کامل موصل که مرکز خلافت خود‌خوانده داعش در عراق به‌حساب می‌آمد را اعلام کرد. ۲روز پس از اعلام این پیروزی اما مقام‌های امنیتی منطقه هشدار دادند که نبرد با داعش هنوز تمام نشده است. نیروهای عراقی پس از ماه‌ها نبرد سخت اکنون نیاز به نفس و جانی دوباره دارند که به ادامه جنگ برای بیرون راندن ۷هزار نیروی باقیمانده داعش بروند که بیشتر در تلعفر و مناطق غربی عراق حضور دارند.

هفته گذشته نیک راسموسن، رئیس مرکز ملی ضد‌تروریسم آمریکا هشدار داد جهان همچنان از سوی گروه تروریستی داعش تهدید می‌شود. این گروه تروریستی هر چند اکنون از روی نقشه اراضی و مناطق بسیاری را از دست داده اما هنوز این گروه تروریستی می‌تواند بار‌دیگر دست به حملات جدید بزند. گروه تروریستی داعش هنوز کنترل بخش‌هایی از ۲ ولایت نینوا و الانبار و نیز الحویجه و کرکوک و مناطق دیگری در عراق را در دست دارد.

سوریه و نبرد در رقه

اکنون شهر رقه که پایتخت خودخوانده داعش در سوریه به‌حساب می‌آید شاهد نبردی سخت است. در سوریه تعداد بسیار بیشتری از نیروها و حامیان داعش باقی‌مانده‌اند که کار را در این کشور سخت‌تر می‌کند. بسیاری از نیروهای داعش پس از عقب‌نشینی از عراق راهی سوریه می‌شوند. در ‌ماه آپریل سازمان ملل اعلام کرده بود که حداقل۳۰هزار نیروی خارجی به سوریه سفر کرده‌اند.

تابستان گذشته وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که عملیات نظامی در عراق و سوریه باعث کشته شدن یا فرار ۴۵ هزار نیروی مسلح در این مناطق شده و تعداد نیروهای داعش را به ۱۵ هزار نفر رسانده است. استفن تاونسند، فرمانده نیروهای ائتلاف ضد‌داعش در عراق و سوریه در‌ ماه مارچ تخمین زده که در عراق و سوریه در مجموع ۱۲ تا ۱۵ هزار نیروی داعش حضور دارند. اما به‌گفته مقام‌های اطلاعاتی عراق اکنون ۱۹ هزار نیروی داعش در عراق و سوریه وجود دارند.

در سال ۲۰۱۴ تعداد نیروهای داعش در این دو کشور تا ۳۱ هزار نفر تخمین زده می‌شد. چندی پیش گزارش‌های ضد‌و نقیضی درباره کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش منتشر شد. مقام‌های امنیتی عقیده دارند که مسئله اساسی هم‌اکنون این است که ضربات به داعش آنقدر سخت باشد که این گروه توانایی جانشینی البغدادی را نداشته باشد و نتواند پس از مدتی بار دیگر جانی تازه گرفته و حملات خود را شروع کند.