جنرال آمریکایی: زندانیان آزاد شده حقانی به میدان جنگ باز می گردند

  • انتشار: ۲۲ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 71046

«جک کین» جنرال بازنشسته و معاون سابق رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا درباره آزادی 3 نفر از اعضای ارشد «شبکه حقانی» گفت این افراد که به‌تازگی آزاد شده‌اند به پست‌های خود و میدان جنگ باز خواهند گشت.

وی با انتقاد از تبادل زندانیان با طالبان گفت که تبادل زندانیان با طالبان همیشه معایبی به همراه دارد چون طالبان آمریکایی‌ها و دیگران را گروگان می‌گیرند تا بعداً از آنها برای مذاکره و آزادی زندانیان خود استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه «انس حقانی» برادر سرکرده شبکه حقانی است که فرد شماره 2 گروه طالبان محسوب می‌شود، دلیل تأکید طالبان به آزادی وی را نیز جایگاه وی دانست.

رئیس مؤسسه مطالعات جنگ در ادامه گفت که دولت افغانستان در تبادل اعضای ارشد شبکه حقانی با اساتید دانشگاه آمریکا در کابل دخیل بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگوها به مذاکرات بیشتر و مستقیم بین طالبان و دولت افغانستان منجر شود.

جنرال کین در پاسخ به پرسش «فاکس نیوز» درباره “آزادی مشروط” این زندانیان و نظارت بر آنها در زمان حضور در قطر اظهار داشت: باید این را درک کنیم که زندانیان طالبان یا حقانی پس از آزادی به پست‌های رهبری خود بازمی‌گردند.

وی افزود: برخی از اعضای ارشد طالبان که اکنون عضو تیم مذاکره‌کننده این گروه با آمریکا هستند نیز حدود یک سال و نیم پیش از زندان گوانتانامو آزاد شده بودند.

جنرال بازنشسته آمریکایی افزود: هرگونه توافقی که با آنها داشته باشیم که پس از آزادی در قطر باقی بمانند پوچ است؛ آنها به جنگ بازمی‌گردند و ما باید آن را درک کنیم. این بهایی است که باید برای بازگرداندن مردم خود به خانه بپردازیم.