جنجال های عربستان و قطر بر سر وهابیت

  • انتشار: ۷ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 23332

خاندان آل الشیخ با صدور بیانیه ای ارتباط نسبی خاندان حاکم در قطر با محمد بن عبدالوهاب را تکذیب کرد.

با ادامه بحران در روابط عربستان سعودی و قطر، پیروی از وهابیت به عامل جدیدی در کشمکش بین دو کشور تبدیل شده است.

تلویزیون العربیه گزارش داد، خاندان آل الشیخ با صدور بیانیه ای ارتباط نسبی خاندان حاکم در قطر با محمد بن عبدالوهاب را تکذیب کرد.

در این بیانیه آمده است: محمد بن عبدالوهاب فقط چهار پسر به نام های حسین، حسن، علی و عبدالله داشته است و نوادگان او محدود به خاندان آل الشیخ هستند. هر کسی در داخل و خارج عربستان ادعا می کند خارج از خاندان آل الشیخ، نسب او به محمد بن عبدالوهاب بر می گردد، ادعایش باطل، دروغ و بی اساس است.

گوینده العربیه افزود روشن است که این بیانیه مربوط به حاکمان قطر است که ادعا می کنند از نوادگان محمد بن عبدالوهاب هستند.

حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر سال ها پیش در گفتگو با معمر قذافی که نوار صوتی آن فاش شده است، ادعا کرده بود جد شانزدهم او محمد بن عبدالوهاب است. یادآور می شود حاکمان قطر سال ها پیش مسجدی را در دوحه به نام محمد بن عبدالوهاب احداث کردند.

بیانیه خاندان آل الشیخ تاکید کرده است امام جماعت و خطیب این مسجد، هیچ ارتباطی به محمد بن عبدالوهاب و اندیشه های سلفی گری او ندارند. این بیانیه خواستار تغییر نام این مسجد شده است، زیرا در آن از خط مشی درست سلفی گری محمد بن عبدالوهاب پیروی نمی شود.

بیش از دویست نفر از خاندان آل الشیخ این بیانیه را امضا کرده اند که در صدر آنها مفتی سعودی، رئیس مجلس مشورتی و وزیر امور اسلامی عربستان قرار دارند.