جزئیات توقیف نفتکش کره جنوبی توسط ایران؛ آمریکا واکنش نشان داد

  • انتشار: ۱۶ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 103452

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا به توقیف نفتکشی با پرچم کره جنوبی توسط ایران واکنش نشان داد و خواستار آزادی سریع این نفتکش شد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با رویترز مدعی شد: ایران آزادی کشتیرانی را تهدید می کند و سعی دارد برای کاهش فشار تحریم ها از جامعه بین الملل اخاذی نماید.

گفتنی است که روابط عمومی نیروی دریایی سپاه ایران پیش از این از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری هانکوک چیامی، به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌محیطی توسط دریادلان این نیرو، صبح روز گذشته و در خلیج فارس خبر داد.

بر اساس این گزارش، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه ایران در اطلاعیه‌ای با اعلام توقیف این نفتکش کره ای در آب‌های خلیج فارس آورده است: این نفتکش که از مبدأ بندر الجبیل عربستان در خلیج فارس در حرکت بود، به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست محیطی دریایی توسط ناوگروه ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد.

این اطلاعیه افزوده است: این کشتی با پرچم کره جنوبی بنام HANKUK CHEMI حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی بوده است.

این اطلاعیه با بیان اینکه خدمه‌های این شناور نفتی از ملیت‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند، خاطرنشان کرد: این نفتکش پس از توقیف در لنگرگاه بندرعباس پهلو گرفت و پرونده آن برای طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی کشور خواهد شد.

در همین راستا، خبرگزاری یونهاپ در گزارشی اعلام کرد که دولت کره جنوبی روز دوشنبه خواستار آزادی فوری نفتکش حامل پرچم این کشور و توقیف شده توسط نیروهای دریایی ایران در خلیج فارس شد.

به گزارش یونهاپ، این نفتکش که از عربستان سعودی عازم امارات بود، حامل ۲۰ خدمه- یازده تبعه میانمار، پنج تبعه کره جنوبی، دو اندونزیایی و دو ویتنامی- بود.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه ای اعلام کرد که «وزارت امور خارجه و سفارت کره جنوبی در ایران ضمن اطلاع یافتن از سلامت خدمه، خواستار آزادی فوری این کشتی شدند».