ثبات و همگرایی: آغاز بازشماری آرا در ولایات غیرقانونی است

  • انتشار: ۱۸ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70804

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله، کمیسیون انتخابات را به قانون شکنی متهم کرده و می‌گوید تصمیم بازشماری آراء از سوی کمیسیون انتخابات، درحالی اتخاذ شده که آرای تکراری و خارج از زمان و سایر آرای تقلبی تا هنوز تصفیه نشده است.

در اعلامیه این تیم انتخاباتی آمده که کمیسیون مستقل انتخابات به رغم تلاش‌های ما که جهت تفکیک و تصفیه‌ی آرای تقلبی از آرای پاک مردم در روشنایی احکام قانون، لوائح و طرزالعمل های مربوطه، از طریق گفتگو و تفاهم صورت گرفت، متاسفانه دست از قانون شکنی برنداشته و قبل از تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بایومیتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ی هرمحل، تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز نماید.

اعلامیه افزوده، این تصمیم کمیسیون انتخابات درحالی اتخاذ شده که آرای تکراری و خارج از زمان و سایر آرای تقلبی تا هنوز تصفیه نشده است. علاوه بر آن، تعداد 2432 محل دیگر نیز، که تا اکنون هیچ‌کس از موجودیت آن‌ها اطلاع نداشت و هیچ گونه معلومات بایومیتریکی در مورد آن‌ها وجود ندارد، براساس تصمیم جدید کمیسیون شامل روند بازشماری آراء می‌گردد.

اعلامیه تاکید کرده که دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی بار دیگر تأکید می‌کند که در مقابل اعتباردهی آرای تقلبی بی‌تفاوت نمی‌نشیند و از کمیسیون انتخابات می‌خواهد که به وظایف قانونی خویش عمل نموده، باز شماری آراء را بعد از تفکیک و تصفیه‌ی کامل آرای تقلبی و بدون بایومیتریک آغاز نماید.

در اعلامیه آمده که رهبری دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی، به منظور دفاع از آرای پاک مردم، به همه ستادهای ولایتی و ناظرین خویش در ولایات هدایت داده است تا روشن شدن موضوع، از اشتراک در این روند خلاف قانون خودداری ورزند.

تیم ثبات و همگرایی تاکید کرده که رهبری این تیم، اوضاع را با دقت زیر نظر دارد و تلاش می‌کند موضوع از طریق مسالمت‌آمیز حل و فصل گردد و کمیسیون در روشنایی قانون و طرزالعمل های مربوط، ابتدا آرای تقلبی را تفکیک و بعد از آن به شمارش در ولایات اقدام نماید. در غیر آن‌صورت، تصمیم اساسی ما در جهت دفاع از آرای مردم بعد از مشورت های لازم به زودی اعلام خواهد شد.

گفتنی است که در یک هفته گذشته، کمیسیون انتخابات چندین بار از آمادگی‌هایش برای بازشماری نزدیک به دو هزار محل رأی‌دهی در 34 ولایت افغانستان خبر داد اما شماری از تکت‌های انتخاباتی با آن مخالفت کردند.