تیفا: تاخیر در اعلام نتایج انتخابات به دلیل فشارهای سیاسی بوده است

  • انتشار: ۲۸ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70213

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) در اعلامیه ای با مشکوک خواندن تاخیر در اعلام نتیجه انتخابات، آن را ناشی از فشارهای سیاسی عنوان کرده است.

تیفا در اعلامیه‌ای که بعد از ظهر امروز یکشنبه (28 میزان) به نشر رسیده گفته که بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) به عنوان مهم‌ترین نهاد ناظر ملی در افغانستان که در انتخابات 6 میزان ریاست جمهوری 5200 ناظر ملی، بی‌طرف و مسلکی را برای نظارت گماشته بود و همه روزه از کارکرد کمیسیون‌های انتخاباتی نظارت‌های مسلکی را انجام می‌دهد، تاخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را نگران کننده و مشکوک می‌داند.

در اعلامیه آمده: یافته‌های نظارتی تیفا نشان می‌دهد که کمیسیون مستقل انتخابات برای بیش از 9 میلیون رای دهنده در انتخابات ریاست جمهوری برنامه‌ریزی نموده بود اما میزان مشارکت بنا بر دلایل که قبلا طی اعلامیه‌ها و بررسی‌های تخنیکی و مسلکی تیفا روشن شده به کمتر از دو میلیون تن می‌رسد.

تیفا به عنوان نهاد ناظر ملی دریافته است که تاخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ناشی از فشارهای سیاسی و ضعف در مدیریت برنامه های کمیسیون های انتخاباتی است.

اعلامیه افزوده: بنیاد انتخابات شفاف افغانستان نگران است که این وضعیت می‌تواند بر موارد ذیل تاثیر گذار باشد.

1- نتیجه پایانی انتخابات را با مشکلات مواجه می‌سازد.
2- شک و تردیدها نسبت بر شفافیت پروسه بیشتر از پیش افزایش می‌یابد.
3-  نتیجه انتخابات بنا بر تاخیر در روندهای از قبل تعیین شده می‌تواند زمینه را برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برای تکت‌های انتخاباتی فراهم سازد.
4-  بی‌اعتمادی مردم را نسبت به پروسه انتخابات تقویت می‌کند.
5-  و به شکل اتوماتیک دیگر مراحل انتخاباتی مدرج در تقویم انتخاباتی را نیز به تاخیر مواجه می‌سازد.

همچنین تیفا از کمیسیون های انتخاباتی خواست که دلایل مستند را برای تاخیر نتیجه ابتدایی انتخابات روشن ساخته و برنامه‌های خود را طبق تقسیم اوقات از قبل تعیین شده به پیش ببرند و زمینه را برای ایجاد فضای شک و تردید نسبت به انتخابات ریاست جمهوری بیشتر از این تقویت نکنند.

قرار بود که نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، روز گذشته (27 میزان) اعلام شود اما برای مدت نا معلومی به تاخیر افتاد؛ رهبری کمیسیون انتخابات، برخی مشکلات فنی را علت وقوع این تاخیر عنوان کرده است.