تولید مواد مخدر در افغانستان به رکورد بی سابقه ای در ده سال گذشته رسیده است

  • انتشار: ۱۲ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 21643

یافته‎‏های گزارش سیگار نشان می‎دهند که تولید مواد مخدر در سال ۲۰۱۶ در افغانستان ۴۳ درصد افزایش یافته است و روند نابودسازی کشت زارهای کوکنار به پایین ترین حد در ده سال گذشته رسیده است.

به گزارش طلوع نیوز؛ بر بنیاد گزارش سیگار، با وجود این که ایالات متحد امریکا ۸.۵ میلیارد دالر در کار مبارزه با مواد مخدر درافغانستان هزینه کرده است، اما مواد مخدر به گونۀ بی‏پیشینه در کشور درحال افزایش است.

به گفتۀ سیگار، بدتر شدن اوضاع امنیتی و نیز نبود ارادۀ سیاسی و همچنان مدیریت غیرموثر در وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان باعث شده است تا مواد مخدر در کشور، افزایش یابد.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در وین، تخمین زده است که ارزش بالقوه ناخالص مواد مخدر ۱.۵۶میلیارد  دالر بوده است که معادل آن در حدود ۷.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی افغانستان بوده است.

آخرین سروی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد تخمین زده است که کشت تریاک ۱۰ درصد افزایش را نشان می دهد و در ۲۰۱۰۰۰ هکتار زمین در مقایسه به سال گذشته، کشت شده است.

در گزارش اضافه شده است که مناطق جنوبی افغانستان که شامل ولایت‎های هلمند، قندهار، ارزگان، زابل و دایکندی می باشد، ۵۹ درصد از کُل کشت تریاک را می‏سازند.

و لایت‎های هلمند، بادغیس و قندهار از جمله ولایت‎های اند که بیشتر کوکنار در آن کشت می‎شود.

در ادامۀ گزارش آمده است: “بدترشدن وضعیت امنیتی، نبود ارادۀ سیاسی و مدیریت غیرموثر وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان از دلایل اند که باعث شده است تا نتایج ریشه کن کردن (کشت کوکنار) ناچیز در سال ۲۰۱۶ باقی ماند.”

در گزارش تأکید شده است که در صنعت مواد مخدر در افغانستان همراه با فساد و تقلب بوده و یک منبع بزرگ درآمد غیر قانونی بوده می‎باشد و افزوده شده است که تجارت تریاک ۶۰ درصد از بودجۀ طالبان را تامین می کند.

گزارش می‎افزاید: “پس از سقوط حکومت طالبان، تجارت مواد مخدر رُشد قابل توجهی کرده وکمک‎های مالی برای عملیات‎های شورشیان مهیا ساخته است. فرماندهان طالبان برای اجرای پالایشگاه‎های هروئین، اخاذی جمع‎آوری و از طرح‎های قاچاق، استفاده می‌کنند.”

در گزارش تصریح شده است: “شبکه‎های قدرتمند مواد مخدر که عمدتأ توسط خانواده‎های نزدیک به گره و قبایل اداره می‎شوند باعث سرمایه شورش و پولشویی می‎شوند. در این ضمینه گزارش‎های رسانه‎ها و اتهامات از دخیل بودن مقام‎های به فساد آلوده در تجارت مواد مخدر، نیز وجود دارند.”

در گزارش سیگار اشاره شده است : “قاچاقبران مواد مخدر برای شورشی‎ها سلاح، بودجه و دیگر وسایل مهیا می‎سازند و در مقابل حفاظت می‎خواهند و رهبران شورشیان مواد مخدر را قاچاق می‏کنند تا عملیات‏های خود را از نگاۀ مالی، کمک کرده باشند.”

هنوز هم، افغانستان از بزرگترین تولید کننده و صادر کنندۀ تریاک به حساب می‏رود که نزدیک به ۸۰ درصد از هیروئین جان را تولید می‎کند.

جان ساپکو، رییس سیگار در این گزارش توصیه کرده است که دونالد ترمپ، رییس‏جمهور امریکا یک راهبرد مبارزه با موادمخدر را به منظور کاهش تجارت غیر قانونی که بخش عمدۀ از در آمد طالبان را مهیا می‎سازد را ایجاد کند.