تمکین آمریکا به واقعیت سوریه

  • انتشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27347

پایگاه اینترنتی فارن پالسی به نقل از منابع اگاه دیپلماتیک گزارش داد، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در دیدار هفته گذشته خود با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل تأکید کرده، اولویت‌ های دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا در سوریه محدود به مبارزه با داعش است. براساس این گزارش، اقدامات اخیر آمریکا در سوریه صرفا تاکتیکی بوده و واشنگتن قصد تضعیف دولت بشار اسد را ندارد.

منظور وزیر خارجه امریکا از فعالیت‌های نظامی اخیر این کشور در سوریه اشاره به حملاتی است، که طی چند هفته گذشته آمریکا علیه مواضع دولت سوریه در شمال شرقی و جنوب شرقی سوریه انجام داده است. در پی این تشدید حملات بعضی رسانه‌ های آمریکایی از احتمال جنگ آمریکا با دولت سوریه و متحدانشان در سوریه نوشتند و نسبت به گسترده شدن بحران هشدار دادند. با این وجود تحلیلگران آمریکایی با اشاره به بیانیه ‌های پنتاگون معقتدند، اقدامات نظامی واشنگتن در سوریه تاکتیکی بوده و فاقد استراتژی منسجم است. در تمامی بیانیه‌ های که پس از حمله به مواضع ارتش سوریه و متحدانش منتشر شد، پنتاگون تاکید کرده که اقدامات نظامی آمریکا «دفاعی» و «اخطاری» بوده و این کشور قصد جنگ با ارتش سوریه یا هر کسی دیگری غیر از داعش را ندارد.

حالا با اظهارات تیلرسون که ایندیپندت نیز روز گذشته طی گزارشی آنها را تایید کرد، به نظر می ‌رسد واشنگن نسبت به محدودیت‌ های خود در و واقعیت‌ های میدانی در سوریه پی برده است. در همین راستا، فارن‌ پالیسی نوشت: مواضع تیلرسون نشان‌ دهنده نیل به این درک است، که دولت سوریه که مورد حمایت ایران و روسیه است، در حال ظهور به عنوان پیروز سیاسی احتمالی در جنگ شش ساله این کشور است.

آمریکایی ‌ها در حالی به پیروزی مقاومت در سوریه اذعان می کنند، که در طول شش سال گذشته از هیچ تلاشی برای براندازی نظام سوریه دریغ نکردند؛ اما این تلاش های آمریکا در کنار انگلیس، فرانسه و سایر دولت ‌های منطقه با مقاومت سرسختانه دمشق و متحدانش با ناکامی کامل مواجه شد و حالا به این نتیجه رسیده ‌اند که توان به سرانجام رساندن اهداف خود در سوریه را ندارند. پیشتر از آمریکا، دولت فرانسه به رهبری امانوئل مکرون اعلام کرده بود، پاریس هیچ «جایگزین مشروعی» برای بشار اسد در سوریه نمی ‌بیند.

باوجود این اظهارات مقامات غربی درباره سوریه ناظران معقتدند، تجربه اقدامات آمریکایی‌ ها نشان داده است، که آنها قابل اعتماد نیستند و هر لحظه ممکن است بر خلاف گفته ‌های خود عمل کنند. در اواسط فرودین ماه سال جاری دولت ترامپ اعلام کرد آمریکا واقعیت قدرت بشار اسد را پذیرفته است، اما کمتر از سه روز بعد پایگاه هوایی شعیرات واقع در مرکز سوریه را به بهانه جعلی «شیمیایی» هدف قرار داد. حتی در دولت قبلی آمریکا یعنی باراک اوباما چندین بار اعلام شد که آمریکا دیگر قصد «تغییر نظام» در سوریه را ندارد اما اقدامات و شروط واشنگتن گویایی چیزی دیگری بودند.

همچنین نفوذ قدرتمند لابی‌ های صهیونیستی و سعودی در کاخ سفید باعث می‌ شود تا دمشق و متحدانشان با تردید به مواضع آمریکایی‌ ها نگاه کنند. گزار‌ش‌هایی که طی چند روز گذشته در رسانه ‌های آمریکایی منتشر می‌شود، حاکی از این مسئله است که بعضی مقامات کاخ سفید قویا خواهان تشدید بحران در سوریه هستند و ترامپ را تحت فشار قرار داده‌اند تا به مواضع نیروهای مقاومت در سوریه حمله کند.