تمدید حبس خانگی رهبر گروه تندرو جماعت الدعوه پاکستان از سوی دولت این کشور

  • انتشار: ۱۲ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 21593

رهبر گروه تندرو جماعت الدعوه پاکستان که از سوی سازمان ملل و آمریکا در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفته است، سه ماه پیش از سوی دولت و نهادهای امنیتی پاکستان تحت بازداشت خانگی قرار گرفته بود و دوره بازداشت وی برای یک دوره سه ماه دیگر تمدید شده است.

حافظ محمد سعید رئیس گروه جماعت الدعوه(که گفته می شود ارتباطاتی با گروه تروریستی موسوم به لشکر طیبه دارد) و سرپرست ‘بنیاد فلاح انسانیت’ به همراه چهار نفر دیگر از مسئولان این گروه در بازداشت خانگی به سر می برند.

براساس حکم وزارت داخله پاکستان، اقامتگاه حافظ سعید در شهر لاهور، محل بازداشت خانگی وی قرار گرفته و براساس قوانین مبارزه با تروریسم، گروه جماعت الدعوه و بنیاد فلاح انسانیت در فهرست گروه های تحت نظر قرار گرفتند.

دهلی نو نیز مدعی است که حافظ محمد سعید در حملات تروریستی مرگبار سال 2008 در شهر بمبئی (مومبای) هند نقش داشته است. هند از پاکستان بارها خواستار دستگیری حافظ سعید و تحویل وی به دهلی نو شده است.

چودری نثار علی خان وزیر داخله پاکستان در این خصوص گفته است که برخورد با گروه جماعت الدعوه با توجه به قطعنامه های سازمان ملل اتخاذ شده است.

شورای امنیت سازمان ملل در سال 2008 پس از حمله تروریستی در شهر بمبئی هند، گروه جماعت الدعوه پاکستان را تحریم و پس از آن این گروه را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. آمریکا نیز در سال 2014 جماعت الدعوه در در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

در همین حال بسیاری از رهبران احزاب مذهبی و سیاسی پاکستان ضمن واکنش به تصمیم دولت برای بازداشت خانگی حافظ سعید، این اقدام را نتیجه فشارهای آمریکا بر پاکستان می دانند.

حافظ سعید در واکنش به حبس خانگی خود گفته است: جماعت الدعوه گروهی غیرسیاسی و هدف آن کمک به مردم مظلوم کشمیر است و اگر امداد رسانی به مردم کشمیر جرم است پس جماعت الدعوه به چنین جرائمی ادامه خواهد داد.

وی مدعی است که حکم بازداشت خانگی وی از اسلام آباد صادر نشده بلکه از واشنگتن اعلام شده است.

در گذشته نیز پاکستان تحت فشار آمریکا تصمیم به اعلام ممنوعیت فعالیت گروه شبه نظامی ‘شبکه حقانی’ کرده بود.

آمریکا اصرار دارد که پاکستان با همه گروه های شبه نظامی به طور یکسان برخورد نمی کند و مدعی است که اسلام آباد اقدامی علیه برخی از این گروه ها به ویژه ‘شبکه حقانی’ انجام نمی دهد.

مقامات پاکستان همواره و بخصوص بعد از حادثه حمله تروریستی پیشاور، تاکید کرده اند که در مبارزه با تروریسم و گروه های شبه نظامی، با همه تروریست ها و شبه نظامیان به شدت برخورد می کنند و مماشات با هریک از این گروه ها جایی در سیاست های پاکستان ندارد.

سال گذشته وزارت دفاع آمریکا گزارشی مفصل درباره فعالیت گروه های شبه نظامی و تروریستی در پاکستان منتشر کرد و در این گزارش، پاکستان را متهم به استفاده از برخی گروه های شبه نظامی برای انجام جنگ نیابتی و حمله تروریستی علیه کشورهای هند و افغانستان کرده بود. این گزارش با واکنش شدید مقامات اسلام آباد مواجه و از سوی آنان به شدت محکوم شد.