تمامی پروازهای روسیه به مصر لغو شد

  • انتشار: ۱۶ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 11208

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، دستور داده است که تمامی پروازها از این کشور به مصر به تعلیق در بیایند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از بی بی سی، آقای پوتین این تصمیم را در پی توصیه رییس دستگاه اطلاعاتی روسیه مبنی بر «موجه» بودن تعلیق پروازها گرفته و روشن نیست که از چه زمانی از سر گرفته می‌شود.

این تصمیم پس از آن گرفته می‌شود که به روز شنبه هفته گذشته یک ایرباس ۳۲۱ متعلق به شرکتی روسی در شرم‌الشیخ مصر سقوط کرد.

کمی پس از این سانحه، افراد وابسته به گروه داعش مدعی شدند که آن‌ها این هواپیما را ساقط کرده‌اند. مقام‌های مصری ابتدا این احتمال را رد کردند، اما بعدتر شرکت مالک هواپیما و مقام‌های کشورهای دیگر از «عامل خارجی» و احتمال بمب‌گذاری در هواپیما گفتند.

دو روز پیش و با قوت گرفتن این احتمال که بمب‌گذاری عامل سقوط هواپیمای روسی در شرم الشیخ بود، دولت دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پروازها از بریتانیا به شرم‌الشیخ را به تعلیق در آورد. چند کشور دیگر هم تصمیم مشابهی گرفته‌اند.

خبرگزاری‌ها می‌گویند که هم اکنون با لغو پروازها، هزاران جهان‌گرد خارجی، از جمله ۴۵ هزار شهروند روس و ۱۹ هزار بریتانیایی در مصر بلاتکلیف هستند.

دیمیتری پسکوف، سخن‌گوی رییس جمهور روسیه، به خبرنگاران گفته دستور آقای پوتین برای تعلیق پروازها به این معنا نیست که فرضیه بمب‌گذاری در هواپیما تایید شده است. او گفت: «تا وقتی که شواهد قطعی وجود ندارند نباید به هیچ یک از فرضیه‌ها اولویت داد.»

آقای پسکوف گفت پروازها تا زمانی که مقام‌های مصری سطح مشخصی از اقدامات امنیتی را به اجرا بگذارند معلق می‌مانند.