تلاش وزارت صحت عامه برای ریشه کنی فلج اطفال در کشور

  • انتشار: ۱۰ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 17460

مقامات در وزارت صحت عامه می گویند تلاش دارند تا با همکاری نهاد های بین المللی، مرض فلج اطفال را در افغانستان تا سال ۲۰۱۷  ریشه کن کنند.

میوند احمدزی رئیس بخش واکسن ضد فلج اطفال در وزارت صحت عامه امروز(یکشنبه) در نشست مطبوعاتی مشترک با نمایندگان سازمان بهداشت جهانی و یونیسیف، گفت: دستاورد افغانستان برای ریشه کنی فلج اطفال در سال ۲۰۱۶ در ۱۰سال گذشته کم نظیر بوده است.

وی افزود: بر اساس طرح این وزارتخانه در سال ۲۰۱۷ میلادی ۹٫۵ میلیون طفل زیر سن ۵ سال در سراسر افغانستان واکسن ضد فلج دریافت خواهند کرد و دور اول آن از فردا دوشنبه در سراسر کشور آغاز خواهد شد که در آن ۵٫۶ میلیون کودک توسط ۳۰ هزار کارمند آموزش یافته واکسینه خواهند شد و این روند تا ۱۵ ماه جاری ادامه خواهد یافت.

به گفته احمدزی، در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۳ واقعه فلج کودکان در ۴ ولسوالی گزارش شده است که ۷ واقعه آن در بین مهاجران وزیرستان شمالی دربرمل ولایت پکتیکا به ثبت رسیده است.

وی تاکید کرد که در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲۰ واقعه ثبت شده بود و امسال از مجموع ۳۹۹ ولسوالی، در ۳۹۷ ولسوالی در ۷ ماه گذشته هیچ واقعه فلج کودکان ثبت نشده است.

احمدزی افزود: در برخی از مناطق افغانستان به دلیل ناامنی و مهاجرت افغان ها به پاکستان، در یک سال گذشته کودکان واکسن ضد فلج دریافت نکرده اند.

«ملیسا کورکوم»، نماینده صندوق کودکان سازمان ملل «یونیسیف» نیز در این نشست مطبوعاتی گفت: این صندوق با دولت افغانستان و دیگر نهادهای بهداشتی برای نابودی بیماری فلج کودکان تلاش خواهند کرد.

وزارت صحت عامه با کمک جامعه جهانی سالانه ۶۰ میلیون دالر در بخش مبارزه با بیماری فلج در کشور هزینه می کند و روند واکسیناسیون در افغانستان از سال ۲۰۰۱ پس از شکست گروه طالبان آغاز شده است.