تلاش دولت آمریکا برای گسترش مخفیانه نیروهای سازمان «سیا» در افغانستان

  • انتشار: ۱۱ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 68854

شماری از مقامات آمریکایی به «نیویورک تایمز» گفتند که مشاوران ارشد کاخ سفید بطور مخفیانه پیشنهاد دادند تا در صورت خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان حضور نیروهای سازمان «سیا» را افزایش دهند.

این گزارش در حالی منتشر شده است که مذاکرات آمریکا و طالبان برای خروج نظامیان آمریکایی از ادامه خواهد یافت بنابراین چنین اقدامی می‌تواند سبب پیچیده شدن مذاکرات شود.

برخی مقامات دولتی آمریکا خواستار حضور نیروهای تحت حمایت سازمان سیا به عنوان بخشی از نیروهای مبارزه با تروریسم هستند.

واحد نیروهای ویژه افغان موسوم به «قطعه 02» پیش از تشکیل ارتش افغانستان توسط سازمان سیا تاسیس شد، کاملاً توسط این سازمان نیز اداره می‌شود و به هدف قرار دادن غیرنظامیان، کشتار آن‌ها و نیز جنایات جنگی مشهور است.

نیویورک تایمز افزود که سازمان سیا و کاخ سفید از اظهارنظر درباره تصمیم‌ها برای گسترش حضور نیروهای تحت کنترل سیا در افغانستان خودداری کردند.

افزایش حضور سازمان سیا می‌تواند مانعی بر سر مذاکرات با طالبان برای توافق با این گروه باشد.

طالبان تصریح کرده که خواستار خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان است و تفاوتی نیز بین نظامیان آمریکایی و نیروهای سازمان سیا قایل نیست.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در گفتگو با «فاکس نیوز» بار دیگر بر ادامه حضور در افغانستان حتی پس از توافق با طالبان اشاره کرد.

ترامپ گفت: ما در حال کاهش قابل توجه نیروها هستیم اما همیشه (در افغانستان) حضور خواهیم داشت و حضور اطلاعاتی قویی خواهیم داشت.

به نوشته تسنیم، رئیس جمهور آمریکا همچنین افزود که سطح نیروها در افغانستان به 8 هزار و 600 نظامی کاهش می‌یابد اما از ارائه جدول زمانی کاهش نیروها خودداری کرد.