تغییر رویکرد هند درباره طالبان؛ تماس‌ها برقرار شده است

  • انتشار: ۱۹ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 114514

منابعی به «هندوستان تایمز» گفته‌اند که هند برای نخستین بار با جناح‌ها و سران طالبان از جمله «عبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر این گروه کانال‌های ارتباطی ایجاد کرده است.

این ارتباط توسط مقامات امنیتی هند تنها با جناح‌ها و آن دسته از سران طالبان که بیشتر «ملی گرا» هستند برقرار شده است.

 این رسانه هندی اقدام دهلی‌نو برای ارتباط با طالبان را تغییر قابل توجه در موضع هند دانست، زیرا این کشور در گذشته همواره از برقراری هرگونه ارتباط با طالبان خودداری کرده بود و آن را یک گروه تروریستی می‌خواند.

گزارش می‌افزاید که تماس‌ها از چند ماه گذشته آغاز شده است و پیام‌ها بین مقامات هندی و ملا برادر رد و بدل شده است اما دیدار حضوری دو طرف هنوز تایید نشده است.

اردیبهشت سال گذشته «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان به رسانه‌های هندی تاکید کرده بود که گفت‌وگو بین هند و طالبان مهم است و دهلی باید نگرانی‌های امنیتی‌اش را بطور مستقیم با این گروه مطرح کند.

«شیرمحمد عباس استانکزی» معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز پیش از این گفته بود اگر هند نقش «منفی» و حمایت از دولت افغانستان را متوقف کند، طالبان حاضر است با این کشور ارتباط برقرار کند.

از سوی دیگر «سهیل شاهین» عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده طالبان نیز گفته که این گروه مشکلی با هند ندارد و افغانستان پس از خروج نظامیان آمریکایی برای بازسازی به کمک همه کشورهای همسایه نیاز دارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *