تظاهرات علیه رئیس جمهور در استکهلم

  • انتشار: ۱۴ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 11692

پناهجویان افغانستانی مقیم در شهر استکهلم پایتخت سوئد با ورود رئیس‌جمهور حکومت وحدت ملی به این کشور علیه سیاست‌های وی در قبال اخراج و بازگشت اجباری پناهجویان در مقابل پارلمان سوئد دست به تظاهرات زدند.
به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تسنیم، با ورود «محمد اشرف‌غنی» به شهر «استکهلم» پایتخت سوئد، شمار زیادی از پناهجویان هموطن در مقابل پارلمان این کشور تظاهرات کردند.

در این تظاهرات پناهجویان به سیاست‌های خارجی اشرف‌غنی و به آنچه که وی حمایت از بازگشت پناهجویان به افغانستان می‌خواند اعتراض کردند.

معترضین از حکومت سوئد خواستند تا درباره اخراج پناهجویان افغانستانی از اروپا با محمد اشرف‌غنی و هیئت همراه وی گفت‌وگو کنند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات در واکنش به صحبت‌های دو روز گذشته غنی در آلمان مبنی بر اینکه خیابان‌های این کشور از طلا فرش نشده‌ گفتند: درست است که اینجا خیابان‌ها از طلا فرش نشده‌اند، اما خالی از مین است و انسان‌ها بخاطر هویتی که دارند سرشان بریده نمی‌شود.

تظاهرات کنندگان در مقابل پارلمان سوئد اظهار داشتند:  اشرف غنی نباید با سرنوشت مهاجران افغانستانی بازی کند.

آن‌ها از رئیس‌جمهور خواستند تا طرح اخراج و بازگشت اجباری پناهجویان افغانستانی را از اروپا تأیید نکند.

معترضین تصریح کردند: حکومتی که نتواند امنیت مردم خود را در کابل و دیگر ولایت‌های افغانستان تأمین کند، چگونه می‌تواند مسئولیت امنیت، کار و حقوق مدنی پناهجویان اخراجی از اروپا را به عهده بگیرد.

پناهجویان از دولت سوئد خواستند تا با توجه به اوضاع وخیم امنیتی در افغانستان، تصمیم بشردوستانه و عادلانه‌ای در قبال سرنوشت آن‌ها اتخاذ شود و بر همین اساس با صدور قطعنامه‌ای از ناامنی‌های این کشور اظهار نگرانی کردند.

در این قطعنامه تأکید شده که قوم «هزاره» به طور برنامه‌ریزی شده‌ای گروگان گرفته می‌شوند و نمی‌توانند آزادانه در مسیرها تردد کنند و حتی چندی پیش نیز تعدادی از افراد متعلق به این قوم سرهایشان بریده شد.

آن‌ها از دولت سوئد و جامعه جهانی خواستند به حکومت افغانستان فشار وارد کنند تا مسئولیت تأمین امنیت جان شهروندان این کشور را به عهده گرفته و جلو گروگانگیری‌ها و کشتارهای هدفمند را بگیرد.