تصاویر خسارتهای واردآمده به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان منتشر شد

  • انتشار: ۳۰ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 62012
آرامکو

شبکه الجزیره به تصاویر ماهواره‌ای دست یافته که میزان خسارت‌های وارده به خط لوله‌های نفت عربستان را نشان می‌دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه الجزیره، تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده که یک روز بعد از حمله گرفته شده، میزان خسارت‌های وارده به ایستگاه پمپاژ نفت شماره ۸ در خط لوله‌های “شرق به غرب” را نشان می‌دهند که نفت عربستان را از میادین منطقه الشرقیه به بندر ینبع در ساحل غربی این کشور منتقل می‌کنند. این ایستگاه پمپاژ نفت در مسافت ۷۹ کیلومتری استان عفیف در غرب ریاض قرار دارد.

به گفته تیمی که متخصص تحلیل تصاویر ماهواره‌ای هستند، تصویری که ۱۵ مه گرفته شده در مقایسه با تصاویری که قبل از هدف قرار گرفتن ایستگاه مورد نظر گرفته شده، نشان دهنده شکستگی در این لوله‌ها است که عرض آن به چهار متر می‌رسد.

همچنین نشان دهنده نشت گسترده نفت خام در مساحت هزار متر مربع است.

براساس گفته‌های تیم متخصص، این تصاویر نشان می‌دهند که انصارالله با پهپاد خط لوله‌های نفت را در دامنه ۱۱ متر مربع هدف گرفته و این در مقایسه با مساحت کلی ایستگاه پمپاژ نفت که به ۱۱۵ هزار متر مربع می‌رسد، دامنه وسیعی نیست.

تاسیسات نفتی آرامکو


این مساله نشان می‌دهد که این حمله یک هدف‌گیری کورکورانه یا اتفاقی نبوده بلکه کاملا دقیق بوده چراکه خط لوله را هدف قرار داده بدون اینکه به تأسیسات اداری یا مسکونی اطراف آن آسیب بزند.

تاسیسات نفتی آرامکو

طی جستجوی تصاویر ماهواره‌ای مشخص شد که یک طرف ناشناس به صورت گسترده با ماهواره بین مناطق الدوادمی و ینبع در امتداد خط لوله نفت مورد هدف گرفته شده عملیات رصد گسترده انجام داده است.

تاسیسات نفتی آرامکو

انصارالله سه‌شنبه اعلام کرد که با هفت پهپاد تأسیسات حیاتی در استان‌های الدوادمی و عفیف را هدف قرار داده است.