تصاویری تاریخی و دیده نشده از مقام ابراهیم و مسجدالحرام / کعبه در ۱۳۳ سال قبل

  • انتشار: ۲۶ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 116813

اگرچه مراسم حج امسال نیز مانند سال گذشته و با توجه به شرایط همه‌گیری تنها توسط شهروندان سعودی و به تعداد محدود برگزار می‌شود، با دیدن تصاویری از این سرزمین مقدس و عتیق ما نیز در شادی و مبارکی این ایام سهیم می‌شویم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از الجزیره، با طلوع خورشید روز یکشنبه بر فراز مکه، حداکثر شصت هزار زائر ملبس به لباس سفید احرام سفر معنوی پنج روزه خود را آغاز می‌کنند.

مراسم حج که به عنوام یکی از پنج ستون اسلام همه ساله و تا پیش از شیوع ویروس کرونا، با حضور حدود ۲.۵ میلیون زائر برگزار می‌شد، امسال نیز بدون شرکت هیچ زائر خارجی و تنها با حضور شهروندان سعودی واکسینه شده که بین ۱۸ تا ۶۵ سال سن دارند برگزار می‌شود.

مسلمانان معتقدند که حضرت ابراهیم و پسرش اسماعیل، کعبه را به عنوان خانه خدا بنا کردند. این سازه چندین بار ساخته و بازسازی شده است که آخرین مرمت و بازسازی اساسی آن در سال ۱۹۹۶ انجام گرفته است اما محوطه مسجدالحرام طی چند دهه گذشته به طور مستمر و قابل توجهی گسترش یافته است.در سال ۲۰۱۹، عربستان سعودی اعلام کرد که طی ۵۰ سال گذشته پذیرای بیش از ۹۵ میلیون زائر بوده و با اشاره به پروژه گسترش حرم، اعلام کرد قصد دارد هر ساله ۳۰ میلیون زائر را برای حج و عمره میزبانی کند. بیشترین آمار اما مربوط به سال ۲۰۱۲ است که نزدیک به ۳.۲ میلیون زائر از بیش از ۱۹۰ کشور جهان به حج تمتع پرداختند.

واکنش آمریکا به برگزاری رفراندوم الحاق در اوکراین: تحریم های بیشتری در راه است

در مراسم حج که از هشتمین روز آخرین ماه سال قمری، ۸ ذی‌الحجه، آغاز می‌شود، حاجیان در منا، کوه عرفات، مزدلفه، جمرات و مسجدالحرام مناسک خود را به جا می‌آورند و سپس به شهرهای خود باز می‌گردند.

در این مجموعه تصاویر سیر توسعه مسجدالحرام به خوبی مشخص است:

مراسم حج سال گذشته در زمان شیوع کرونا (۱۳۹۹)
هزاران زائر در حال طواف در مراسم حج سال ۱۳۹۴
مسجدالحرام در سال ۱۳۶۳
طواف حاجیان در سال ۱۳۴۹
جمعیت حاجیان در سال ۱۲۸۸ به همراه تصویری دیده نشده از مقام ابراهیم
کاروانی از شترسواران در حال عزیمت به حج در سال ۱۲۸۸
کعبه و چادرهای زائران در سال ۱۲۸۸
چهار عضو خانواده حاکم مکه در کنار شترشان در سال ۱۲۶۷
مسجدالحرام در سال ۱۲۶۷

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟