ترکیب زردچوبه و مرچ سیاه با هم جادو می‌کنند

  • انتشار: ۲۶ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: سلامت
  • شناسه مطلب: 66579

زردچوبه و مرچ سیاه سرشار از خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند که به تقویت حافظه کمک می‌کنند. این دو ادویه می‌توانند از مغز در برابر بیماری‌های گسترده‌ای مانند زوال عقل و آلزایمر محافظت کنند.

زردچوبه که به آن ادویه‌ی طلایی نیز می‌گویند از ادویه‌های بسیار پرکاربرد در آشپزی است که سابقه‌ی بسیار طولانی در طب سنتی نیز دارد چون دارای خواص ضدالتهابی، ضد قارچی ( حساسیت )، ضد باکتریایی و ضدعفونی کنندگی است.

مرچ سیاه نیز فواید فراوانی دارد. این دو عامل اگر با هم ترکیب شوند خاصیت درمانی فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند.

تقویت سلامت پوست

ترکیب زردچوبه و مرچ سیاه خاصیت ضدالتهابی دارد که به درمان و تسکین بسیاری از بیماری‌های پوستی کمک کرده و سلامت و درخشش پوست را حفظ می‌کند.

کورکومین موجود در زردچوبه از سلول‌های کبد ( جگر ) در برابر آسیب‌های ناشی از سموم مضر محافظت کرده و مرچ سیاه نیز با تقویت دسترسی زیستی به گلوتاتیون به سلامت کبد کمک می‌کند

تسکین درد

زردچوبه به خاطر خاصیت ضدالتهابی خود می‌تواند پروسه‌ی التیام بدن را سرعت ببخشد، با عفونت‌ها مبارزه کرده و درد را آرام کند.
هم زردچوبه و هم مرچ سیاه وقتی با هم ترکیب شوند می‌توانند بیماری‌های دردناکی چون آرتروز را تسکین دهند.

پیشگیری از سرطان

ترکیب مرچ سیاه و زردچوبه به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند. کورکومین که عنصر اصلی زردچوبه است با نابود کردن سلول‌های سرطانی نقش مهمی در بدن دارد.
خاصیت ضد سرطانی زردچوبه به طور مؤثر می‌تواند سلول‌های سرطانی سینه، معده و روده بزرگ و همچنین سلول‌های سرطان خون را از بین ببرد.

کنترل چاقی

ترکیب زردچوبه با مرچ سیاه و زنجبیل در آب گرم و نوشیدن آن در صبح برای چربی سوزی مفید است و سوخت و ساز را تقویت می‌کند زردچوبه و مرچ سیاه در ترکیب با هم می‌توانند با کلسترول بالا، چاقی و دیابت ( شکر ) نیز مبارزه کنند.

کنترل دیابت ( شکر )

محققان می‌گویند کورکومین موجود در زردچوبه و پپرین موجود در مرچ سیاه به کاهش استرس اکسیداتیو که به سلول‌ها آسیب می‌زنند کمک می‌کنند. پس برای مقابله با دیابت از این ترکیب جادویی کمک بگیرید!

کاهش التهاب

قرن‌هاست که در طب سنتی از مرچ سیاه و زردچوبه برای درمان اختلالات التهابی مانند آرتروز استفاده می‌شود. هر دوی این ادویه‌ها خاصیت ضدالتهابی دارند.

محافظت از سلامت کبد ( جگر )

کورکومین موجود در زردچوبه از سلول‌های کبد در برابر آسیب‌های ناشی از سموم مضر محافظت کرده و مرچ سیاه نیز با تقویت دسترسی زیستی به گلوتاتیون به سلامت کبد کمک می‌کند. گلوتاتیون ترکیبی است که از سلول‌های کبد محافظت می‌کند.
کمک به هضم

هم مرچ سیاه و هم زردچوبه دسترسی زیستی آنزیم‌های هضمی در روده را تقویت می‌کنند که باعث می‌شود بدن، سریع‌تر و راحت‌تر بتواند غذا را هضم کند.
مطالعات گوناگونی دریافته‌اند هر دوی این ادویه‌ها می‌توانند از اسپاسم ها و نفخ‌ها کم کنند. زردچوبه و مرچ سیاه به دلیل خاصیت ضدالتهابی خود از التهاب روده کمک می‌کنند و از این طریق نیز به هضم کمک می‌کنند.

کمک به حافظه

هم زردچوبه و هم مرچ سیاه سرشار از خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند که به تقویت حافظه کمک می‌کنند.

این دو ادویه می‌توانند از مغز در برابر بیماری‌های گسترده‌ای مانند زوال عقل و آلزایمر محافظت کنند.

مبارزه با افسردگی

به نوشته باشگاه خبرنگاران،مرچ سیاه و زردچوبه خاصیت ضدافسردگی دارند. مصرف این دو ادویه با هم، نقش مهمی در کاهش علائم افسردگی دارند زیرا میزان سروتونین و دوپامین را در مغز بالا می‌برند.