ترور 50 تن از اعضای ارشد طالبان در ماه آینده

  • انتشار: ۹ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 17413

بعد از برکناری تعدادی از والی های خود خوانده طالبان برای ولایت ها و جایگزین کردن تعداد دیگر به جای آنها توسط ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان، منابعی می گوید 50 تن از اعضای برجسته طالبان در یک ماه آینده ترور خواهد شد.

به دنبال قتل قاری سیف‌الله مسوول کمیسیون نظامی و اکمالات طالبان در ولایت زابل، اطلاعات تازه‌ی استخباراتی حاکی از آن است که گروه طالبان برنامه دارد تا در یک ماه آینده ۵۰ تن از اعضای ارشد این گروه را ترور کند.

هشت صبح می نویسد؛ یک منبع موثق و معتبر امنیتی از حکومت افغانستان می‌گوید: «قاری سیف‌الله که مسوول کمیسیون نظامی و اکمالات طالبان در ولایت زابل بود، به دستور شخصی به نام حافظ مجید مشاور مجهول‌الهویت هبت‌الله آخندزاده، در کویته پاکستان به قتل رسید.»

این منبع می‌گوید که اخیرا ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان تصمیمش مبنی بر برطرفی شانزده تن از والیان نام‌نهاد این گروه را عملی کرده و قرار است به عوض والیان نام‌نهاد برکنارشده، چهره‌های جدیدی را معرفی کند.

اطلاعات نهادهای امنیتی افغانستان نشان می‌دهد که سازمان استخباراتی پاکستان، «آی.اس.آی» از طریق حافظ مجید (مشاور مجهول‌الهویت رهبر طالبان)، افراد تازه‌ی مربوط به این سازمان را که آموزش دیده و مسلکی‌اند، به جای این شانزده والی نام‌نهاد برکنار شده معرفی می‌کند.

بر بنیاد این اطلاعات، هم‌چنان در رهبری طالبان یک فهرست پنجاه نفری ترتیب شده است که ۳۴ تن‌شان از اعضای ارشد این گروه و ۱۶ تن دیگرشان هم از شمار والیان نام‌نهادِ برکنار شده‌ی این گروه‌اند و قرار است در یک ماه آینده توسط این گروه ترور شوند.

یک منبع معتبر استخباراتی افغانستان می‌گوید: «طرح ترور این افراد از سوی گروه طالبان ریخته شده است.»

اطلاعات منابع استخباراتی هم‌چنان حکایت از آن دارد که بحث هویتی و قومی میان طالبان، شکاف‌ها در میان این گروه را بیشتر از پیش ساخته است. بر بنیاد این اطلاعات، «جنجال غلجایی‌ها و درانی‌ها در این میان به اوج خود رسیده است». در همین رابطه، تصمیمی که در میان طالبان به تازه‌گی گرفته شده، این است که شبکه‌ی حقانی یا جمع نورزایی‌ها (که درانی‌ها اند) به کمک «آی.اس.آی» طرح دارند تا اسحاق‌زایی‌هایی را که اکنون در قدرت‌اند (مانند ذاکر قیوم و ملا هبت‌الله آخندزاده) از بین ببرند و به قیادت آنان نقطه‌ی پایان بگذارند.