ترس روزافزون حکومت بحرین از مراسم «عاشورا»

  • انتشار: ۱۰ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: دین و اندیشه
  • شناسه مطلب: 11087

مسوول اطلاع رسانی انجمن حقوق بشر بحرین در گزارشی با عنوان “عاشورا در تیررس سرکوب” به تشریح توهین و بی احترامی دولت بحرین به مراسم عاشورای حسینی (ع) پرداخت.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از العالم “باقر درویش” در نشست تجمع علمای مسلمان لبنان گفت: واقعیت ها و آمار موجود 47 مورد نقض آزادی مذهبی و اعتقادات در بحرین را نشان می دهد و همچنین احضار 13 عالم مذهبی و سخنران از جمله علامه شیخ محمود العالی و بازداشت 2 تن از آنان به اتهام هایی واهی در طول ایام محرم همه مستند سازی شده است.

مسوول اطلاع رسانی انجمن حقوق بشر بحرین افزود: 17 منطقه بحرین بر اساس اعلام این انجمن در ایام محرم، شاهد اقدام نیروهای آل خلیفه در خصوص برچیدن نمادهای عاشورای حسینی (ع) و 21 مورد نیز شاهد تکرار کنده شدن پلاکاردها و پارچه نوشته های مربوط به این ایام بود، این در حالی است که نیروهای امنیتی با اعمال خشونت و زور، اعتراض های مردمی در محکومیت توهین به نمادهای عاشورایی و شعائر دینی را در چهار منطقه با توسل به زور و استفاده از سلاح های ممنوعه ساچمه ای و گازهای اشک آور سرکوب و شماری از مردم معترض را زخمی کردند.

شیخ زهیرالجعید، رییس هیات امنای تجمع علمای مسلمان لبنان نیز در این نشست گفت: در مراسم عاشورای حسینی ماشین سرکوب حکومت بحرین مسلمانان شیعه را از انجام مراسم و اداب و رسوم و آنچه که بدان ایمان دارند و خداوند منزه و پیامبر گرامی اسلام و همه شعائرنیز بدان توصیه کرده اند، بازداشت.

رییس هیات امنای تجمع علمای مسلمان لبنان و هماهنگ کننده جبهه امل اسلامی، خاطرنشان کرد که این رفتار حکومت بحرین در حالی است که قوانین حقوقی و بین المللی، بر آزادی افراد و گروهها و فرقه ها در خصوص انجام فرایض دینی به صراحت تاکید کرده است.

وی افزود: امروز شاهد سرکوب زنان در بحرین و هدف قرار گرفتن کودکان با گلوله های ساچمه ای و عدم اطمینان افراد از تضمین سلامتی شان در مساجد هستیم.

الجعید تصریح کرد: حوادث اخیر دیگر در بحرین مانند احضار علمای مذهبی که باید مورد اکرام و احترام قرار بگیرند و نه به بازداشتگاهها و مراکز نظامی احضار شوند، و احضار مسوولان مراکزمذهبی و حسینیه ها نیز اقدامی ناپسند و محکوم است.

وی افزود: ما به عنوان اعضای تجمع علمای مسلمان، تلاش های مردم بزرگ و مظلوم بحرین را در زمینه احقاق حقوق شان ارج می نهیم. مردمی که همواره در معرض کشتار، سرکوب و جراحت از سوی نیروهای حکومت هستند.

رییس هیات امنای تجمع علمای مسلمان لبنان گفت: کشتار مردم بحرین تقریبا از 5 سال پیش آغاز شده اما این مردم همواره در برابر ستم حکومت شکیبایی کرده اند و نیز هیچ گاه شعار قومی و طائفی سر نداده و در در عین حال با طائفی گری کشنده حکومت آل خلیفه مبارزه می کنند.

وی از دولت بحرین خواست تا از مردم کشورش که همچنان بر گزینه مسالمت آمیز برای پی گیری حقوق قانونی خود پابند هستند، حمایت کند.

الجعید افزود: بنابر اعلام انجمن حقوق بشر بحرین حکومت آل خلیفه در ایام عاشورای حسینی 19 نفر از جمله 6 شاعر و مداح و هم چنین 9 مسوول حسینیه ها را احضار کرده است.

وی خاطرنشان کرد، توصیه های بین المللی ویژه آزادی های دینی که از سال 2012 دولت بحرین را مورد خطاب قرار داده است، ثابت می کند که محافل بین المللی به شدت ستم طائفی دولت بحرین به گروه مشخصی در کشور یعنی شیعیان را باور دارند.

الجعید گفت: دولت بحرین باید به جای توجیه های بی اساس برای حادثه دمستان و الهمله، در حمایت از حق شهروندان در آزادی های اساسی مانند دولت کویت اقدام و اقدامات تروریستی و طایفه ای را به دشت محکوم کند.

حسینیه‌های شیعیان در مناطق «الهمله» و «دمستان» در بحرین روز جمعه 17 سنبله امسال هدف تیراندازی مسلحانه قرار گرفتند.