تداوم اختلافات «عین» و «غین»

  • انتشار: ۳۱ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 4302

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تسنیم، پس از گذشت بیش از ۳ ماه از ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی افغانستان، این کمیسیون به دلیل اختلافات رئیس‌جمهور و رئیس اجرایی این کشور هنوز کار خود را به صورت رسمی آغاز نکرده است.

اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان پیش از سفر به آمریکا با صدور فرمانی «شکریه بارکزی» یکی از اعضای پارلمان این کشور، را به عنوان رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی منصوب کرد که عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان با این تصمیم مخالفت نموده است.

«جاوید فیصل» معاون سخنگوی رئیس اجرایی افغانستان در این مورد گفت: اختلافات میان اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله بر سر چگونگی تشکیل کمیسیون اصلاحات انتخاباتی حل شده اما این اختلافات در مورد تعیین رئیس این کمیسیون هنوز به قوت خود باقی است.

وی افزود: رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان برای آغاز به کار کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در سریع‌ترین زمان ممکن به صورت مشترک کار می‌کنند و در تمامی موارد به جز تعیین رئیس این کمیسیون به توافق رسیده‌اند.

براساس توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی، کمیسیون مستقل اصلاحات انتخاباتی برای اصلاح نظام انتخابات افغانستان تشکیل شود.

محمد اشرف غنی برای ایجاد اصلاحات بنیادی در نظام انتخاباتی افغانستان فرمان ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی تحت ریاست شکریه بارکزی با ۱۵ عضو علاوه بر یک نماینده از سازمان ملل، را صادر کرده بود.

وظیفه کمیسیون اصلاحات انتخاباتی اصلاح قانون انتخابات و حل مشکلات در انتخابات ریاست‌جمهوری است.

این در حالی است که کمیسیون‌های انتخاباتی و مجلس سنای افغانستان ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را خلاف قانون اساسی این کشور اعلام کرده‌اند.

با این وجود، کارشناسان حوزه انتخاباتی علاوه بر تأکید بر اصلاح نظام انتخابات افغانستان معتقدند که معیار برای تعیین رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی باید بی‌طرفی، فهم و توان کاری باشد.