تحصن ده ها هزار نفر از مردم پاراچنار پاکستان وارد ششمین روز خود شد

  • انتشار: ۷ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 25021

ده ها هزار نفر از مردم پاراچنار در اعتراض به بی توجهی دولت پاکستان به این منطقه تحصن کردند، اعتراض مردم این منطقه وارد ششمین روز خود شده است. آنان می گویند تا مقامات بلندپایه ارتش و دولت به آنها جواب ندهند، به تحصن خود ادامه می دهند.

در اعتراض به انفجارهای خونین در منطقه پاراچنار تحصن مردم این منطقه پاکستان، وارد ششمین روز شد.

تعداد زیادی از مردم قبایلی، شخصیت های سیاسی و مذهبی ، فعالان اجتماعی و مسوولین دولتی و غیردولتی در این تحصن حضور دارند.

تحصن کنندگان اعلام کرده اند: تا زمانی که فرمانده ارتش و وزیر داخله پاکستان شخصاً به پاراچنار نیایند به تحصن خود ادامه خواهند داد.

آنان می گویند: کشتار شیعیان به ویژه مردم پاراچنار برنامه ریزی شده بوده است و دولت برخوردی تبعیض آمیز در قبال قتل عام شیعیان دنبال می کند.

شخصیت های سرشناس مذهبی و سیاسی در سخنرانی های خود در جمع تحصن کنندگان اعلام کردند: مردم پاراچنار در یک دهه گذشته از سوی دولت و ارتش پاکستان نادیده گرفته شده اند و حقوق آنان پایمال شده است.

این افراد افزودند: در آغاز منطقه پاراچنار توسط تروریست های طالبان محاصره شد و تمام مسیرهای منتهی به این شهر بسته شد اما مردم این منطقه از خود و خاک پاکستان دفاع کردند.

آنان از دولت پاکستان خواستند: دولت حقوق نقض شده مردم پاراچنار را به آنان بازگرداند همچنین به خانواده شهدا و زخمی های حوادث اخیر کمک های مالی ارائه کند.

این افراد با اشاره به بازدید نخست وزیر پاکستان از منطقه احمدپور شرقیه و دیدار او با اعضای خانواده قربانیان حادثه انفجار تانکر اعلام کردند: آیا جان مردم پاراچنار عزیز نیست که نخست وزیر حاضر به سفر به پاراچنار نیست؟

مردم زیادی از روستاهای اطراف که برای ابراز همدردی و همبستگی به شهر پاراچنار آمده اند هم در تحصن حضور دارند.

منابع محلی اعلام کرده اند در حال حاضر بیش از 65 هزار نفر در تحصن پاراچنار حضور دارند.

تحصن و تظاهرات شیعیان دیگر مناطق پاکستان هم برای ابراز همدردی و همبستگی با شیعیان پاراچنار در دیگر شهرهای پاکستان از جمله کراچی ، لاهور ، اسلام آباد ، کویته ، کوهات ، سکهر، اسکردو و حیدرآباد جریان دارد.

در حادثه انفجار روز جمعه گذشته دو بمب در شهر پاراچنار بیش از 100 نفر شهید و تعداد زیادی هم زخمی شدند. اما منابع محلی می گویند در این دو انفجار که یکی پس از دیگری در بازار مرکزی شهر پاراچنار روی داد بیش از 150 نفر شهید شدند.

در همین روابط عمومی ارتش پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد: بالگرد حامل جنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان که روز سه شنبه راهی شهر پاراچنار شده بود به علت نامساعد بودن آب و هوا قادر به فرود در این شهر نشدو این سفر لغو شد.

قار بود فرمانده ارتش در این سفر از مجروحان انفجارهای اخیر در پاراچنار عیادت و نشستی هایی با نیروهای نظامی مستقر در این شهر و بزرگان قبایلی برگزار کند.

این بیانیه افزود: پس از مساعد شدن اوضاع جوی، فرمانده ارتش به پاراچنار سفر خواهد کرد.