تجهیز پایگاه های نظامی روسیه در کشورهای آسیای میانه به دلیل ناامنی در افغانستان

  • انتشار: ۱۹ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 36786

روسیه می گوید؛ پایگاه‌های نظامی خود را در آسیای میانه را با توجه به افزایش ناامنی در افغانستان تجهیز کرده است. این اقدام در حالی مطرح می شود که جنگجویان گروه تروریستی در شمال و شرق کشور به شدت در حال فعالیت است.

الکساندر سترنیک، رئیس اداره سوم وزارت امور خارجه روسیه در امور کشورهای مستقل مشترک المنافع گفت: مسکو توانایی پایگاه‌های نظامی در تاجیکستان و قرقیزستان را با افزایش تهدیدهای ناشی از افغانستان تقویت کرده است، علاوه براین کنترل دقیق سیستم امنیتی مرزی منطقه‌ای در آسیای میانه گسترش یافته است.

وی افزود: به دلیل وضعیت موجود در افغانستان، مسیر جنوب مدتها است که مورد توجه ویژه‌ روسیه قرار دارد، در حال حاضر ما افزایش شمار جنگجویان داعش در این منطقه را بعد از شکست آنها در سوریه و عراق، مدنظر گرفته‌ایم.

این مقام روس تاکید کرد: تمام این خطرات دیروز بوجود نیامده است ، در نتیجه روسیه باید همراه با متحدانش در سازمان پیمان امنیت جمعی به طور مداوم این اقدامات را انجام دهد.

بیش از ۵ هزار نفر از اتباع روسیه به صفوف گروه‌های تروریستی داعشی پیوسته‌اند که عموما از جمهوری‌های مسلمان نشین این کشور هستند ،از این رو مقامات این کشور نگران بازگشت آنان به خاک روسیه و انجام عملیات‌های تروریستی هستند.