تا سال ۲۰۲۵ میلادی جمعیت جهان از مرز ۸ میلیارد نفر می گذرد

  • انتشار: ۱۲ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 37654

وب‌سایت استاتیستا در مطلبی، توزیع جمعیت جهان را در سال ۲۰۱۷ در قاره‌های مختلف بررسی کرده است. در این گزارش گفته شده است که جمعیت جهان تا سال ۲۰۲۵ میلادی بیش از ۸ میلیارد نفر خواهد رسید.

در گزارش این وبسایت آمده است تا سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۵۹٫۶۳ درصد جمعیت کل جهان (حدود چهار میلیارد و پانصد میلیون نفر) در قاره آسیا زندگی می کردند.

این گزارش می افزاید جمعیت کره زمین تا اواسط سال ۲۰۱۷ به بیش از هفت میلیارد و سیصد میلیون نفر رسیده است. پیش بینی می شود جمعیت جهان به سبب پیشرفت های پزشکی، بهبود شرایط زندگی و افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی افزایش یابد. از سوی دیگر، نرخ مرگ و میر در کشورهای جهان نیز در حال کاهش است.

از دهه هفتاد میلادی تاکنون، جمعیت جهان تقریبا دو برابر شده است. پیش بینی می شود این تعداد تا سال ۲۰۲۵ میلادی از مرز ۸ میلیارد نفر فراتر برود.

در ادامه این گزارش آمده است سن متوسط جمعیت جهان از ۲۴ سال در ۱۹۹۵ میلادی به ۲۹٫۶ سال در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

پیش بینی می شود جمعیت جهان با سرعت ثابتی افزایش یابد و تا سال ۲۱۰۰ میلادی (تا هشتاد و دو سال آینده) به یازده میلیارد و ۱۸۰ میلیون نفر برسد.

کشورهای آفریقایی بیشترین نرخ رشد جمعیت را در سال ۲۰۱۶ میلادی داشتند. در این سال، جمعیت سودان جنوبی در مقایسه با سال پیش از آن (سال ۲۰۱۵)، حدود ۳٫۹۲ درصد افزایش یافت. در همین مدت، جزایر کوک نیز بالاترین نرخ کاهش جمعیت را داشت. جمعیت کوک در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن حدود ۲٫۸۸ درصد کاهش داشت.

در این گزارش همچنین آمده است قاره آسیا پرجمعیت ترین قاره کره زمین به شمار می رود. این قاره تا اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی جمعیتی حدود ۴ میلیارد و چهارصد میلیون نفر را در خود جای داده بود. ۲۵ درصد ساکنان قاره آسیا را افراد زیر ۱۵ سال تشکیل می دهند. همچنین چین با جمعیت حدود یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون نفر (تا اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی) پرجمعیت ترین کشور جهان محسوب می شود.

همچنین براساس گزارش اسپکتیتور ایندکس (The Spectator Index)، در سال ۲۰۱۷ میلای، چین ۱۸٫۳ درصد جمعیت جهان، هند ۱۷٫۵ درصد، آمریکا ۴٫۳ درصد جمعیت جهان را تشکیل می دادند.