تاکید چین و ازبکستان بر تامین صلح و ثبات در افغانستان

  • انتشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 24060

سفیر چین در تاشکند گفت: افغانستان همسایه مشترک چین و ازبکستان است، و پکن و تاشکند برای تأمین صلح، ثبات و شکوفایی افغانستان اهمیت زیادی قایل هستند و تمام تلاش خود را برای دسترسی سریع به این اهداف به کار خواهند برد.

سون لیتسزه سفیر چین در تاشکند گفت: ازبکستان و چین می‌توانند طرح‌های راهبردی مشترکی اجرا و با همکاری دیگر کشورهای منطقه طرح‌های بزرگی همچون ساخت کریدورهای اقتصادی «چین – آسیای مرکزی- آسیای غربی» را پیش ببرند.

لیتسزه گفت: اطمینان دارم که همکاری‌های متقابل ازبکستان و چین در چهارچوب «یک کمربند، یک جاده» برای توسعه بیش از پیش روابط و شکوفایی عمومی 2 کشور جهش تازه‌ای خواهد بود.

این دیپلومات ارشد گفت: افغانستان همسایه مشترک چین و ازبکستان است، این کشور همچنین در سازمان همکاری شانگهای ناظر می‌باشد، پکن و تاشکند برای تأمین صلح، ثبات و شکوفایی افغانستان اهمیت زیادی قایل هستند و تمام تلاش خود را برای دسترسی سریع به این اهداف به کار خواهند برد.

وی افزود: ما با افغانستان نه تنها در سطح دوجانبه همکاری می‌کنیم بلکه در جریان ساخت صلح‌آمیز این کشور در چارچوب سازمان همکاری شانگهای به طور فعال شرکت می‌کنیم.

لیتسزه با اشاره به خط لوله گاز «آسیای مرکزی و چین» گفت: آسیای مرکزی یک منبع مهم و پل ترانزیتی صادرات گاز طبیعی به چین می‌باشد.

این دیپلومات ارشد تصریح کرد: پس از اینکه چین و کشورهای آسیای مرکزی در ساخت «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» همکاری‌‌هایی را آغاز کردند، نصب لوله گاز چین و آسیای مرکزی انجام می‌گیرد که خطوط اول، دوم و سوم به پایان رسیده و به بهره‌برداری رسیده است.

وی ادامه داد: مقدار کلی گاز طبیعی صادر شده به چین از طریق این خط لوله گاز از سطح 180 میلیارد متر مکعب استندرد فراتر رفته است.