تاکید مشترک پاکستان و تاجیکستان بر تشکیل دولت فراگیر در کابل

  • انتشار: ۲۴ قوس ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 134923

هبران تاجیکستان و پاکستان طی دیداری در اسلام‌آباد، روی مسایل مرتبط به افغانستان گفت‌وگو و بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در کشور تأکید کردند.

به نقل از ۸ صبح، امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان، در سفر به اسلام‌آباد، با شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، دیدار کرد و دو طرف روی همکاری‌های مشترک سیاسی – امنیتی و‌ موضع مشترک‌ در قبال افغانستان توافق کردند.

رحمان در سخنرانی‌اش در اسلا‌م‌آباد گفته است: «در جریان مذاکرات، ما به تفصیل در مورد مسایل همکاری‌های امنیتی، تداوم مقاومت مشترک در برابر خطرات و تهدیدات مدرن از جمله تروریسم، افراط‌گرایی، هر گونه مظاهر افراط‌گرایی و جنایات سازمان‌یافته فرامرزی، قاچاق اسلحه، مواد مخدر و جرایم سایبری گفت‌وگو کردیم.»

او همچنان گفته است که مقام‌های دو‌ کشور در زمینه ایجاد ثبات پایدار و هماهنگی ملی در افغانستان با تشکیل دولت فراگیر با درنظرداشت مشارکت گسترده نیروهای سیاسی و‌ قومی، هم‌نظرند.

از سوی دیگر، دولت پاکستان در بیانیه‌ای اعلام‌ کرده است که دو طرف گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشته‌ و توافق کرده‌اند که سطح همکاری‌های‌ موجود را با تمرکز بر انرژی، تجارت و امنیت افزایش بدهند.

گفتنی است که دو‌ کشور توافق‌نامه‌های همکاری زیادی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، انرژی‌ و ترانزیت نیز امضا و بر ضرورت اکمال پروژه برق کاسا-۱۰۰۰ تأکید کرده‌‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟