تاکید مجدد اشرف غنی بر انتقال قدرت از طریق انتخابات

  • انتشار: ۲۲ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 110263

اشرف غنی، رئیس ‌جمهور اعلام کرد که طرح دولت برای عبور از جنگ به صلح پایدار، واضح است و هر طرحی که از بیرون مطرح می‌شود، دولت توان ایجاد طرح‌های بهتر از آن را دارد. وی همچنین خواستار حضور طالبان در لویه جرگه شد.

رئیس جمهور امروز (یکشنبه ۲۲ حمل) در پیامی ویدئویی در همایش مردم کوهدامن در حمایت از نظام جمهوری گفت: «طرح ما برای عبور از جنگ به صلح، خیلی واضح است ما توان ایجاد طرح‌های بهتر از طرح‌های بیرونی را داریم و صلح به ورخطایی به دست آمدنی نیست.»

اشرف غنی افزود که حکومت و مردم افغانستان، صلح پایدار و مشروع می‌خواهند و قانون اساسی مبنای مشروعیت صلح است که تعدیل آن در قانون مشخص است و برای دولت هم پذیرفتنی است.

رئیس جمهور بار دیگر بر انتقال قدرت از طریق انتخابات تاکید کرد و گفت: «تعهد ما این است که اقتدار را از طریق اراده شما مردم به جانشین‌های انتخاباتی خود انتقال دهیم.»

اشرف غنی همچنین گفت که مشروعت صلح با دو عنصر محک و طرق امکان‌پذیر است که محک مشروعیت انتخابات و طرق آن برگزاری لویه جرگه است تا اراده تمام مردم افغانستان تمثیل شود.

وی همچنین از گروه طالبان خواست تا در لویه جرگه حضور یابد و خواسته‌ها و مطالبات‌شان را از این طریق با مردم افغانستان شریک سازند و با دست‌کشیدن از سلاح و خشونت به راه حل دست یابند.

رئیس ‌جمهور همچنین بر ضرورت یک میثاق ملی پس از رسیدن به صلح تاکید کرد و گفت که نیاز است یک میثاق ملی پس از توافق با طالبان امضا شود تا این گروه در صورت عدم پیروزی در انتخابات دوباره به جنگ و خشونت روی نیاورد.