تاکید سازمان ملل بر آغاز هرچه سریعتر مذاکرات بین الافغانی

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69027

«تدامیچی یاماموتو» نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان خواستار آغاز هرچه سریع تر مذاکرات بین الافغانی شد.

یاماموتو با تاکید بر این که دریافت یک راه حل سیاسی برای جنگ طولانی افغانستان یک ضرورت است، افزود که مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان با به زودترین فرصت آغاز شود.

او گفت: این گفتگوها باید فراگیر باشد و نمایندگان تمام اقشار جامعه افغانستان در آن حضور داشته باشد، بنابراین ضروری است که گفتگوهای مستقیم بین افغانستان و طالبان در اسرع وقت آغاز شود.

به گفته او، تلاش‌های یک سال گذشته فرصت‌هایی را برای صلح ایجاد کرده و اکنون اختلافات فقط با مذاکرات مستقیم میان مردم افغانستان قابل حل است.

یاماموتو تاکید کرده که مردم افغانستان با امیدواری و ترس از آینده زندگی می‌کنند؛ زیرا آنان از یک طرف برای پایان درگیری امیدوار اند و از سوی دیگر ترس دارند که دست آوردهای آزادی و حقوقی شان را از دست ندهند.

او با اشاره به نشست‌های اخیر بین الافغانی در مسکو و قطر افزود که این تجربه‌ها باید برای رسیدن به یک نتیجه سازنده، دنبال شود.

یاماموتو ضمن اعلام پشتیبانی سازمان ملل متحد از آغاز گفتگوهای صلح بین الافغانی، تاکید کرد که حمایت کشورهای منطقه و جهان نیز از این روند، حیاتی است.

یاماموتو با اشاره به افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان تاکید کرد که برای انجام گفتگوهای صلح باید خشونت‌ها کاهش یابد تا زمینه برای برقراری آتش‌بس جهت کاهش تلفات افراد ملکی فراهم گردد.

همچنین، نماینده سازمان ملل برای افغانستان به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است به تاریخ ششم میزان برگزار شود اشاره کرد و گفت که این سازمان از تلاش‌های كمسیون‌های انتخاباتی، نهادهای امنیتی، جامعه مدنی و نامزدان، حامیان و رای دهندگان برای انجام انتخابات فراگیر در زمان معین آن، پشتیبانی می‌كند.