تابرگزاری لوی جرگه، ریاست اجرایی سرجایش باقیست

  • انتشار: ۲۳ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 11765

پس از آن نتیجه انتخابات به بحران رفت؛ حکومت وحدت ملی بر بنیاد امضای یک توافق نامه سیاسی میان داکتر عبدالله عبدالله و محمداشرف غنی شکل گرفت.

در توافق نامه سیاسی میان دو رهبر حکومت وحدت ملی آمده است که تا دو سال آینده، حکومت با برگزاری لویه جرگه، قانون اساسی را تغییر داده و نظام افغانستان را از نظام متمرکز به نظام صدارتی تبدیل کنند؛ اما تاهنوز هیچ گونه اقدامی در تطبیق این توافق نامه نشده است.

از همین رو؛ سیدفاضل سنچارکی مشاور ارشد فرهنگی داکتر عبدالله می گوید: تا زمانی که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی برگزار نشود، هیچ گونه لویه جرگه ای در کشور برگزار نخواهد شد.

مشاور ارشد فرهنگی ریاست اجرایی تاکید کرد: تا زمانی که لویه جرگه برگزار نشده و قانون اساسی تغییر نکند؛ ریاست اجرایی با همین سیستم اش به کار خود ادامه می دهد ولو تا هر زمانی را هم که در بر گیرد.
پآقای سنچارکی ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر کمیته گزینش ایجاد گردد تا کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات گزینش شوند و از این طریق، آمادگی های لازم برای برگزاری انتخابات پارلمانی روی دست گرفته شود.

این نگرانی ها در حالی مطرح می شود که کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی بارها از عدم ایجاد کمیته گزینش ابراز نگرانی کرده و گفته است که تاخیر در ایجاد آن، تمامی روند اصلاحات در نظام انتخاباتی را زیر سوال قرار می دهد.