بیش ۲۹۰ هزار نفر تاکنون در سوریه کشته شده است!

  • انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 14697

رادیو صدای آلمان (دویچه وله) گزارش داد: گروه ناظران حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست، اعلام کرد که در دو ماه گذشته (ژوئن و ژوئیه ۲۰۱۶) ۱۰ هزار نفر در سوریه کشته شده اند. این سازمان شمار کل کشته شدگان جنگ داخلی در این کشور را تا امروز بالغ بر ۲۹۰ هزار نفر اعلام کرد.

این سازمان حقوق بشری در ادامه به شمار کل قربانیان جنگ داخلی در سوریه پرداخته و اعلام کرده که از ماه مارس سال ۲۰۱۱ که جنگ داخلی در این کشور آغاز شد تا پایان ماه ژوئیه سال جاری میلادی (۲۰۱۶) شمار کشته شدگان به ۲۹۲ هزار و ۸۱۷ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین اعلام کرده است که ۸۴ هزار و ۴۷۲ نفر از این قربانیان، غیرنظامی و ۱۴ هزار و ۷۱۱ نفر از این قربانیان غیرنظامی کودک بوده اند.

در گزارش ناظران حقوق بشر سوریه آمده است که شمار کشته شدگان در میان نیروهای موافق دولت سوریه تاکنون ۱۰۴ هزار و ۶۵۶ نفر است که از این تعداد ۵۷ هزار و ۹۰۹ نفر سرباز ارتش سوریه بوده اند.

بر مبنای این گزارش، در میان کشته شدگان جنگ داخلی سوریه ۵۰ هزار و ۵۴۸ نفر به گروه های شورشی غیرجهادی و کرد تعلق داشته اند و ۴۹ هزار و ۵۴۷ نفر نیز در گروه های افراط گرای اسلامی فعالیت می کرده اند.

هویت سه هزار و ۵۹۴ قربانی این جنگ مشخص نیست و هنوز هزاران نفر مفقود هستند و از سرنوشت آنها هیچ خبری در دست نیست. گفته می شود که این تعداد به احتمال زیاد در اسارت گروه های مختلف شورشی یا دولتی هستند.

دویچه وله در عین حال در پایان این مطلب تصریح کرد: گزارش های گروه ناظران حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست، از طرف منابع معتبر دنیا تأیید نمی شود زیرا امکان فعالیت خبری آزاد خبرگزاری ها در سوریه وجود ندارد. این گروه گزارش های خود را از شبکه های اطلاعاتی که در سوریه دارد، به دست می آورد. تجربه های اخیر اما نشان می دهند که بیشتر اخبار منتشر شده از طرف این گروه معتبر و صحیح هستند.