افزایش تلفات حمله تروریستی امروز:

بیش از 40 کشته و 90 زخمی در نتیجه حمله تروریستی بر شفاخانه ای در کابل

  • انتشار: ۱۸ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 19337

یک منبع امنیتی که نخواست نامش فاش شود؛ گفت که در حمله تروریستان داعش بر شفاخانه نظامی سردار محمد داوود خان در شهر کابل بیش از 40 کشته و 90 تن دیگر زخمی شده است، این منبع گفته است بیشتر این قربانیان داکتران، خدمه و بیماران بستری شده در این شفاخانه بوده است.

پیش از این مقام‌ها در وزارت دفاع گفته بودند که در این حادثه حدود ۳۰ تن کشته شده است و بیش از 50 تن دیگر زخمی شده است، این حمله بعد از چند ساعت درگیری بین نظامیان و تروریست های داعش، با کشته شدن چهار تروریست، حدود ساعت 3 و نیم امروز پایان یافت.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع بعد از پایان یافتن این حمله گفته بود؛ که بیش از ۳۰ تن کشته و حدود ۵۰ تن دیگر زخمی شده اند. او افزود: «اکثریت قربانیان این حمله مریضان، داکتران و پرستاران اند.»

افراد مسلح حوالی ساعت ۹ صبح روز چهار شنبه بر شفاخانه چهار صد بستر سردار محمد داوود خان در محله دیپلومات‌نشین شهر کابل حمله کردند.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که ابتدا یک مهاجم انتحاری مواد انفجاری همراه خود را در دروازه جنوبی این شفاخانه انفجار داد و سه مهاجم دیگر خود را به منزل‌های دوم و سوم رسانده و به تیراندازی شروع کردند.

کسانی که در این شفاخانه گیر مانده بودند، از طریق شبکه‌های اجتماعی خواستار کمک شدند. یک کارمند شفاخانه در فیس بوک نوشت: «مهاجمان در داخل شفاخانه اند. برای ما دعا کنید.»

پس از چند ساعت درگیری، صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که همه مهاجمان از پا در آمده اند و حمله پایان یافته است.

مسئولان شفاخانه یاد شده به خبرگزاری فرانس پرس گفتند که افراد مسلح که چپن‌های سفیدرنگ لابراتور به تن داشتند، پس از انفجار داخل شفاخانه شدند و در اثر شلیک‌های آن‌ها، هرج و مرج در سراسر شفاخانه ایجاد شد.

عبدالحکیم، مسئول اداری این شفاخانه در لحظات نخست این حمله گفت: «مهاجمان به هر طرف شلیک می‌کنند. ما تلاش می‌کنیم وضعیت را زیر کنترول بیاوریم.»

گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. در اعلامیه‌ای که در خبرگزاری نزدیک به این گروه (اعماق) نشر شده، آمده است: «کوماندوهای دولت اسلامی بر شفاخانه نظامی در کابل حمله کردند.»

در عین زمان، سخنگوی گروه طالبان گفته است که این حمله ارتباطی با این گروه ندارد.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در مورد این حمله گفت: «در همه ادیان، شفاخانه به عنوان یک محل مصون نگریسته می‌شوند. حمله بر شفاخانه حمله بر همه مردم افغانستان است.»