بیش از ۵ میلیون نفر در تهران جنرال سلیمانی را بدرقه کردند

  • انتشار: ۱۶ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 73327
تشییع جنازه

مراسم تشییع پیکر شهید جنرال قاسم سلیمانی و همرزمانش در پایتخت ایران با عبور پیکر شهیدان از میدان آزادی به پایان رسید و بنا بر اعلام قبلی سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پیکر شهدا پس از تشییع در تهران به منظور مراسم کوتاهی در حرم حضرت معصومه به قم منتقل می شود و در نهایت نیز پیکر شهید قاسم سلیمانی برای خاکسپاری به کرمان منتقل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اطلس، پیکر شهیدان حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر همرزمانشان پس از اقامه نماز توسط رهبر عالی ایران و آغاز مراسم تشییع از دانشگاه تهران به دلیل جمعیت انبوه در نهایت پس از ۵ ساعت به میدان آزادی رسید.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز بر پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی نماز اقامه کردند.

مقام معظم رهبری در نماز برای شهید قاسم سلیمانی عبارات اختصاصی را به کار بردند. رهبر معظم انقلاب در این نماز عبارت «اللهم أدخلهم برحمتک برضوانک، فإنک توفیتهم ملطخین بدمائهم فی سبیل رضاک مستشهدین بین أیدیهم، مخلصین فی ذلک لوجهک الکریم؛ پروردگارا به رحمتت ایشان رابه بهشت داخل کن، تو جان آنها را در حالیکه در راه رضای تو غوطه ور در خونشان شده و به شهادت رسیده و با اخلاص رو به سوی تو بودند، گرفتی».

رهبر ایران در نماز برای شهید قاسم سلیمانی عبارت «اللهم فاعل درجاتهم فاحشرهم مع محمد وآله الطاهرین وألحقنا بهم وارزقنا الشهاده فی سبیلک یا مولای، الحمدلله الذی أکرم المستشهدین فی سبیله، الحمدلله الذی رزقنا الشهاده فی سبیله، الحمدالله الذی رزقنا الجهاد فی سبیل الإسلام؛ خدایا درجاتشان را بالاتر ببر و ایشان را با محمد و خاندان پاکش محشور بفرما و ما را به ایشان ملحق بگردان و شهادت در راهت را روزی ما قرار بده. حمد و ستایش خدایی را که شهیدان راهش را بزرگ داشت. ستایش خدایی را که شهادت در راه خودش را نصیب ما گرداند. ستایش خدایی را که جهاد در راه اسلام را روزی ما گردانید..»

همچنین در این مراسم، مهاجرین افغانستانی مقیم ایران نیز حضور چشمگیری داشتند.

مراسم فوق با حضور گسترده نمایندگان رسانه های جهانی و نیز سفرای کشورهای مختلف برگزار گردید.

به گفته ناظران مراسم تشییع جنازه جنرال قاسم سلیمانی با حضور بیش از ۵ میلیون نفر در تهران، بزرگترین تشییع جنازه ایران در ۲۲ سال اخیر ( پس از تشییع جنازه آیت الله خمینی) میباشد.