بیشتر پناهجویان اخراج شده از اروپا به افغانستان به مشکلات روانی مبتلا شده اند

  • انتشار: ۱۹ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 31744

مسئولان صحی در کابل می‎گویند، بیشتر افغان‎های که درخواست‎های پناهند‎گی شان در کشورهای اروپایی رد شده و دوباره به کشور برگشت کرده‎اند، به بیماری‎های روانی مبتلا شده‎اند.

به‌گفته این مسئولان روزانه حد اوسط پنج تا ده تن این افراد برای تداوی به شفاخانه صحت روانی در کابل مراجعه می‎کنند.

داکتران می‎گویند، در میان این افراد کسانی هم اند که قصد خودکشی کرده‎اند.

ده‎ها تن در پست اتاق‎های معاینه شفاخانه صحت روانی در کابل صف بسته‎اند و از میان مبتلایان بیماری‎های روانی هستند.

ایمل صافی ترینر متخصص شفاخانه صحت روانی کابل می‎گوید، اخیراً شمار بیماران روانی که تازه از مهاجرت برگشته‎اند، افزایش یافته‎است.

وی افزود: روزانه در حدود دوصد مریض سرپا به این شفاخانه مراجعه می‎کنند، اگر ما تاریخچه فامیلی‌شان را بگیریم درین صورت گفته می‎توانیم که روزانه به تعداد پنج تا ده نفر مراجعه می‎کنند که از کشورهای خارجی دیپورت شده‎اند.”

آنچه مسئولان در وزارت صحت عامه افغانستان می‎گویند، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد جمعیت این کشور به مشکل روانی یا افسرده‎گی مبتلا اند.

به‌گفته وزارت مهاجرین افغانستان، از سال ۲۰۱۴ میلادی به این‌سو حدود دوصد هزار شهروند افغانستان کشور را ترک کرده‎اند که بیشتر شان در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‎اند.

داکتران می‎گویند، افغان‎های که به‌گونه اجباری از کشورهای اروپایی اخراج می‎شوند، در افغانستان اکثراً مورد تحقیر از سوی خانواده و نزدیکان‌شان قرار می‎گیرند.

اما وزارت مهاجرین افغانستان می‎گوید، آنان در همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی برنامه‎های را برای اشتغال‌زایی برای مهاجرین برگشته، روی دست گرفته‎اند.

این در حالیست که قرار است امروز سومین گروه از پناهجویان افغان که در سوئدن در خواست پناهندگی شان رد شده است به کشور باز گردانده شود.