بیانیه طالبان: بر اساس «تکلیف دینی و ملی» در مقابل اشغال آمریکا مقاومت می کنیم

  • انتشار: ۱۵ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69866

طالبان در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد که اشغال افغانستان توسط آمریکا ادامه دارد؛ بنابراین براساس تکلیف دینی و ملی در برابر آمریکا مقاومت می‌کنیم.

در این بیانیه‌ طالبان به مناسب هجدهمین سالروز حمله آمریکا به افغانستان اظهار داشت: آمریکا در حالی به بهانه حملات یازده سپتامبر به افغانستان حمله کرد که این رویداد هیچ ربطی به افغانستان نداشت و برنامه‌ریزی و انجام چنین حمله‌ای نیز از خاک افغانستان امکانپذیر نبود.

بیانیه می‌افزاید: در حالی که «امارت اسلامی» بر حل مسالمت‌آمیز این مشکل تاکید داشت اما آمریکا این پیشنهاد را نپذیرفت و طالبان نیز براساس “تکلیف دینی و ملی” خود در برابر این تهاجم ایستادگی می‌کند.

این گروه همچنین تاکید کرد: با وجود کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار نظامی آمریکایی در افغانستان و هزینه میلیاردها دلاری اما واشنگتن به هیچ یک از اهداف خود در افغانستان نرسیده است.

بیانیه تصریح کرد: «تهاجم و تداوم جنگ در افغانستان علاوه بر تلفات هنگفت جانی و مالی، حیثیت آمریکا را نیز به شدت آسیب رسانده است، وجاهت سیاسی آمریکا در جهان را از بین برده، جهان را از یک قطبی بودن خارج کرده و پیمان بزرگ نظامی همچون ناتو را نیز با رسوایی روبرو کرده است».

گفتنی است که پس از گذشت 18 سال از حمله آمریکا به افغانستان دولت مرکزی قدرتمندی در کشور وجود ندارد و براساس گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان تنها در 10 سال گذشته بیش از 75 هزار غیرنظامی افغان جان خود را بر اثر جنگ از دست داده‌اند.