بودجه دو سال آینده سازمان ملل متحد تصویب شد

  • انتشار: ۴ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 34832

هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در آخرین نشست سال 2017 بودجه دو سال آینده این سازمان را به میزان 5 میلیارد و 396 میلیون و 907 هزار و 300 دالر تصویب کرد.

این نشست که بر خلاف رویه جاری سازمان ملل در یک روز تعطیل و به صورت فوق العاده برگزار شد، دستور کارهای ارسالی از کمیته های ششگانه به خصوص کمیته پنجم سازمان ملل که درباره بودجه بود را مورد بررسی و تصویب قرار داد.

بودجه مربوط به امور بشردوستانه نسبت به سال گذشته اندکی افزایش یافت. البته کمک های بشردوستانه بیشتر جنبه داوطلبانه داشته و در چارچوب مذاکرات بین دولتی قرار نمی گیرد.

بودجه سازمان ملل برای دو سال گذشته 5 میلیارد و 401 میلیون و 794 هزار و 400 دالر بود.

آمریکا با پیشنهاد کاهش 250 میلیون دالری در همه بخش ها وارد شد اما جریان مذاکرات بسیار دشوار و پیچیده بود. در 10 روز گذشته، مذاکرات به صورت پیوسته ادامه یافت. با توجه به مطرح شدن موضوعاتی همچون اصلاح ساختار مدیریتی سازمان ملل متحد، آمریکا و اروپا مجبور به عقب نشینی شدند. اروپا هم خواستار کاهش 180 میلیون دالری بودجه این سازمان شده بود.

آمریکا به تنهایی 22 درصد بودجه عادی سازمان ملل را پرداخت می کند و بزرگترین ارائه کننده کمک داوطلبانه به فعالیت های این سازمان است.