به جای چیپس، این میوه را بخورید

  • انتشار: ۲۷ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: سلامت
  • شناسه مطلب: 64213

محققان میگویند مصرف کیله و کاهش استفاده از تنقلاتی مثل چیپس میتواند به پیشگیری از هزاران مرگی کمک کند که بر اثر سکته رخ میدهد.

براساس یافته جدید محققان میوه‌های غنی از پتاسیم و کاهش میزان مصرف نمک در غذاهایی چون چیپس می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که میزان جذب پتاسیم در بدن آنها بالا است تا ۲۴ درصد با کاهش خطر حمله قلبی رو به رو هستند اما تحقیقات پیشین نشان می داد که پتاسیم ممکن است به سالخوردگان صدمه بزند و کلیه های آنها از توانایی کافی برای از بین بردن پتاسیم از خون آنها برخوردار نباشد.

این تحقیق که نتایج آن در مجله اینترنتی «بی ام جی» منتشر شده نشان می دهد چنین ترسهایی بی‌پایه است، زیرا پتاسیم اثر منفی روی عملکرد کلیه ندارد.

محققان با بررسی ۱۲۸ هزار نفر در بیش از ۳۳ آزمایش اظهار داشتند که مصرف بیشتر مواد معدنی، برای مثال کیله، به صورت بالقوه برای اکثریت مردم دارای مزایای قابل توجهی است.

کیله یکی از متداولترین غذاهای غنی از پتاسیم است و هر یک موز دربرگیرنده ۴۲۰ میلی گرام پتاسیم است که می تواند بخشی از ۳۵۰۰ میلی گرام پتاسیمی را تامین کند که یک بزرگسال می تواند در طول روز مصرف کند.

یک تحقیق دیگر نشان می دهد که کاهش مصرف نمک برای چهار هفته یا بیشتر می تواند به کاهش فشار خون کمک کند، از این رو خطر سکته و حمله قلبی نیز کاهش خواهد یافت.

داکتر کلیر واتسن از انجمن حمله قلبی اظهارداشت: یک رژیم سالم در مدیریت خطر سکته قلبی نقش کلیدی برعهده دارد.

فشار خون بالا به تنهایی بزرگترین عامل خطر برای حمله قلبی است.

تغییر رژیم و کنترل فشار خون می تواند تأثیرات مهمی در این مسئله داشته باشد.

به نوشته مهر،این در شرایطی است که وزارت صحت بریتانیا به سالخوردگان توصیه کرده است که بدون مشورت پزشک مکمل های پتاسیم مصرف نکنند.