بن سلمان: جنگ با ایران اقتصاد جهانی را نابود خواهد کرد/ بدنبال راه حل سیاسی هستم

  • انتشار: ۸ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69629
مصاحبه بن سلمان

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی اعلام کرد راه حل سیاسی برای کاهش تنش ها با ایران را به جنگ نظامی با این کشور ترجیح میدهد.

به گزارش خبرگزاری اطلس، این شاهزاده سعودی در گفتگو با برنامه «60 دقیقه» که از شبکه CBS پخش میشود گفت، هرگونه جنگ نظامی میان عربستان و ایران منجر به نابودی اقتصاد جهانی خواهد شد.

وی تصریح کرد راه حل سیاسی را ترجیح می‌دهد زیرا بسیار بهتر از راه حل نظامی است.

ولیعهد عربستان سعودی با اشاره به حملات انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو در 14 سپتامبر گفت، این کار یمنی ها 5 درصد از عرضه کل نفت جهان را هدف قرار داد.

بن سلمان در ادامه این گفتگو خطاب به مجری برنامه گفت او نیز مانند وزیر خارجه آمریکا معتقد است این حمله از سوی ایران برنامه ریزی شده است.

وی با اذعان به اینکه عربستان بزرگترین واردکننده تسلیحات نظامی در کل دنیا است گفت، تجهیزات دفاع هوایی، تجهیزات پاتریوت و موشک های هاوک آمریکایی قادر به هدف گیری پهپادها نیستند.

ترامپ و بن سلمان

وی دربار پرونده یمن نیز تاکید کرد: راه حل سیاسی فراهم خواهد شد، ما خواهان مذاکره برای پایان جنگ یمن هستیم و هر روز این کار را انجام می‌دهیم، تلاش می‌کنیم این مناقشه را در میدان اجرایی کنیم، اعلام انصارالله درباره آتش‌بس گامی مثبت است که مذاکرات سیاسی را کارآمدتر و جدی‌تر به سمت جلو می‌برد.

بن سلمان در پاسخ به سوالی که چرا بعد از پنج سال درگیری یک شبه امکان ادامه آتش‌بس و توقف جنگ را مطرح می‌کند، ادعا کرد: به عنوان رهبر باید هر روز خوشبین باشم اگر بدبین باشم باید مقام خود را ترک کرده و به کار دیگری بپردازم.

شاهزاده سعودی همچنین بدون اشاره‌ای به نقش خود در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی قتل او را بسیار “دردناک” توصیف کرد و مدعی شد: مسؤولان این قتل مجازات خواهند شد و عدالت در این پرونده مسیر خود را خواهد یافت.

وی مدعی شد، دستور قتل خاشقجی را صادر نکرده است.

بن سلمان افزود: این جنایتی شنیع است و من آمر قتل نبودم اما مسؤولیت آن را به طور کامل به عنوان رهبری در عربستان به خصوص که قتل را افراد دولت عربستان انجام داده‌اند، می‌پذیرم. زمانی که جنایتی در حق شهروند سعودی از سوی مسؤولان دولتی انجام می‌گیرد من باید مسؤولیت را بپذیرم.

وی خاطرنشان کرد: ترور خاشقجی اشتباه بود این امر می‌طلبد تدابیری لحاظ شوند که در آینده چنین اتفاقاتی نیفتند.

محمد بن سلمان تاکید کرد، تحقیقات درباره قتل خاشقجی ادامه دارند و زمانی که اتهامات علیه هر کسی ثابت شوند به دادگاه برده خواهند شد و هیچ استثنایی وجود نخواهد داشت.

وی درباره اینکه چطور جنایت بدون اطلاع او انجام شده این گونه پاسخ داد: مردم تصور می‌کنند من می‌توانم آنچه سه میلیون کارمند دولت روزانه انجام می‌دهند را بفهمم؟ ارسال سه میلیون گزارش روزانه به یک رهبر یا مرد شماره دو دولت عربستان غیرممکن است.

شاهزاده سعودی درباره اوضاع داخلی کشورش و در رد اخباری مبنی بر وجود موضوع سرکوب زنان در عربستان گفت: این تصور برای من دردناک است زمانی که می‌بینم برخی مردم این گونه تنگ‌نظرانه نگاه می‌کنند، برایم دردناک است، امیدوارم همه به عربستان بیایند و واقعیت را ببینند، با زنان و مردان و شهروندان سعودی ملاقات کنند و خودشان قاضی شوند.

بن سلمان با توجه به محدودیت‌ها و سرکوبگری‌هایی که علیه فعالان حقوق بشری زن واداشته و همه را در بند کرده درباره آزادی فعال زن حقوقی یعنی لجین الهذلول این گونه پاسخ داد: این تصمیم به من مربوط نمی‌شود مساله به دادستان کل مربوط است و او دادستانی مستقل است!

به گزارش ایسنا، بن سلمان در پایان درباره اشتباهاتی که در دوره گذشته داشته و درس‌هایی که می‌گیرد، گفت: حتی انبیا هم اشتباهاتی مرتکب شدند چطور انتظار دارید که ما به عنوان انسان اشتباه نکنیم؟ مساله مهم این است که ما از این اشتباهات درس بگیریم تا دیگر تکرارشان نکنیم.