بن بست مذاکرات غنی و نور/ احتمال ائتلاف بین جنرال دوستم و والی بلخ

  • انتشار: ۲۵ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 22467

بشیر احمد ته ینج یکی از سخنگویان حزب جنبش ملی افغانستان می‎گوید، عطا محمد نور درخواست دیدار با عبدالرشید دوستم رهبر این حزب را کرده‎است.

بشیر احمد ته ینج سخنگوی جنبش ملی می‎گوید، به زودی این دیدار صورت خواهد گرفت و احتمال شکل گیری یک ائتلاف میان عطا محمد نور و عبدالرشید دوستم، به دور از امکان نیست.

ته ینج به رادیو آزادی گفته است که “تقاضای دیدار از جانب آقای نور مطرح شده و ما از آن استقبال کرده‎ایم و در تلاش این هستیم که زمینه سازی کنیم تا والی بلخ با جناب معاون اول رئیس جمهور دیداری داشته باشند، رهبران دو حزب (جنبش اسلامی و جمعیت اسلامی) برای شکل گیری یک ائتلاف خیلی علاقمند هستند.”

به نظر می‌رسد که مذاکرات آقای عطامحمد نور، والی بلخ با اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور به بن‌بست رسیده است. گفته می شود؛ آنچه آقای عطامحمد نور از این مذاکرات می‌خواست به دست نیاورده است و شخص رییس‌جمهورغنی هم دیگر علاقه‌مند دوام این مذاکرات نیست.

با این حال فرهاد عظیمی از نزدیکان والی بلخ می‎گوید، هیچ در خواستی برای ملاقات با عبدالرشید دوستم از جانب عطا محمد نور مطرح نشده‎است.

اما وی تائید می‎کند که اطرافیان والی بلخ و معاون اول رئیس جمهور تلاش می‎کنند تا آقای نور و دوستم با هم از نزدیک دیدار داشته باشند.

حزب جنبش به رهبری عبدالرشید دوستم و عطا محمد نور والی بلخ، اخیرا با هم روابط چندان خوبی نداشتند.

حتا این‎که پیش از این از برخوردهای مسلحانه میان طرفداران جنبش و جمعیت در ولایت شمالی فاریاب خبر داده شده بود.

عطا محمد نور که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ یکی از حامیان عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه بود، با آغاز مذاکراتش در اواخر سال گذشته میلادی با ارگ، با رئیس اجرائیه مقاطعه سیاسی کرد.

نزدیکان عطا محمد نور، رئیس اجرائیه را یک شخص ناتوان خوانده و گفته‎اند به همین دلیل عطا محمد نور برای به دست آوردن سهم جمعیت اسلامی با رئیس جمهور وارد مذاکره شده‎است.

از سوی دیگر، برخی کارشناسان سیاسی می‎گویند، اگر عطا محمد نور به دیدار جنرال دوستم برود، نشان دهنده این است که مذاکرات وی با رئیس جمهور، بی نتیجه مانده‎است.

این در حالیست که بسیاری از کارشناسان معتقدند؛ تفاهم غنی و عبدالله سبب شده است که ارگ دیگر تمایلی به معامله جداگانه و تقسیم کرسی‌ها با سیاستمداران دیگر از جمله عطامحمد نور نداشته باشد. احتمال آن بسیار زیاد است که آقای عطامحمد نور در سمت والی بلخ باقی بماند، اما بسیار بعید است که اشرف غنی مذاکره با او را از سر بگیرد. و همین دلیل باعث شده تا آقای نور در فکر ائتلاف دیگری باشد.