بلومبرگ: رئیس جمهور سوریه طرح پوتین را نپذیرفته است

  • انتشار: ۲ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 42677

خبرگزاری بلومبرگ آمریکا اعلام کرد، دمشق طرح روسیه مبنی بر تصویب قانون اساسی جدید که در آن قدرت و نفوذ اسد محدود شود را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

به دنبال دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه که ۱۷ مه در شهر سوچی انجام شد، شبکه خبری بلومبرگ آمریکا اعلام کرد، دمشق طرح روسیه مبنی بر تصویب قانون اساسی جدید که در آن قدرت و نفوذ اسد محدود شود را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

ویتالی ناومکین مشاور استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه گفت: امکان تدوین پیش‌نویس قانون اساسی که روسیه پیشنهاد داده، مقدور نیست. ما تلاش نداریم آن را بر سوری‌ها تحمیل کنیم، در واقع هیچ یک از دولت و مخالفان این کشور تمایلی به این پیشنهاد ندارند.

طبق اعلام بلومبرگ، طرح روسیه در خصوص پیش‌نویس قانون اساسی سوریه شامل سه شرط اصلی است؛ شرط نخست این است که برخی اختیارات نظام سوریه به صورت “غیرمتمرکز” باشد، دوم اینکه حداکثر حق رئیس حمهوری برای ادامه دادن به سمت خود دو دوره متوالی انتخابات ریاست جمهوری و مدت ریاست در هر دوره هفت سال باشد، همچنین این پیش‌نویس به پارلمان سوریه اجازه می‌دهد که رئیس جمهوری را برکنار کند.

بلومبرگ گزارش داد، با وجودی که دولت سوریه مورد حمایت ایران و روسیه، موفق شده دوباره بر اکثر مناطق کشور کنترل یابد اما احتمالات حل و فصل بحران سوریه همچنان بعید هستند. علاوه بر آن آمریکا و هم‌پیمانانش به درخواست خود مبنی بر رفتن اسد ادامه می‌دهند و بر عدم مشارکت در هرگونه روند بازسازی سوریه بدون دستیابی به انتقال سیاسی پافشاری می‌کنند.

در این باره مشاور دی‌میستورا گفت، منظور از نیروهای مورد توافق برای خروج از سوریه نیروهای ترکیه و آمریکا هستند زیرا نیروهای روسیه و ایران برای حضور در سوریه از سوی دولت این کشور دعوت شده‌اند.