بلومبرگ: تنها 11 درصد از مردم افغانستان حساب بانکی دارد

  • انتشار: ۹ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 23490

بلومبرگ در گزارشی از وضعیت اقتصادی افغانستان نوشت، که در افغانستان تنها 11 درصد مردم حساب بانکی دارد و این به دلیل عدم اعتماد مردم به نظام بانکی کشور و وجود فساد در نهادهای دولتی است.

بلومبرگ به نقل از رئیس بانک مرکزی افغانستان نوشت: در شرایط شکننده امنیتی ثبات به سیستم مالی و بانک‌های این کشور برگشته است،‌ اما تامین امنیت بانکی‌ها کار آسانی نیست.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: بدترین چیزی که ممکن است برای بانک مرکزی یک کشور اتفاق افتد رکود اقتصادی، کاهش قیمت و یا یک بحران اعتباری است. ممکن است در شرایط دشوار یک بانک وضع مالی خوبی نداشته باشد، اما این مورد در افغانستان صدق نمی‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: «د افغانستان» بانک با رکود شدید اقتصادی ناشی از خروج نظامیان خارجی و حملات طالبان و همچنین اختلاس ۹۰۰ میلیون دالری ورشکسته شده و در نتیجه اعتماد به موسسات مالی در کشوری که تنها ۱۱ درصد از جمعیت ۳۲ میلیونی آن حساب بانکی دارند کاهش یافته است. اما در حال حاضر این شرایط تغییر کرده است.

«خلیل الله صدیق» رئیس بانک مرکزی افغانستان در یک مصاحبه در دفتر کاری خود گفت: بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی هند و ترکیه برای توسعه د افغانستان بانک در حال کمک هستند.

صدیق افزود: این بانک در سال گذشته ۵ درصد سود کرده و ثبات به سیستم اقتصادی کشور بازگشته است.

این گزارش می‌نویسد: بانک جهانی اعلام کرده که بخاطر کاهش کمکهای جهانی و کاهش سرمایه‌گذاری به دلیل اوضاع وخیم امنیتی و عدم ثبات سیاسی بروی اقتصاد تاثیر منفی گذاشته، اما این بانک پیش‌بینی کرده در سال ۲۰۱۷ رشد اقتصادی افغانستان ۲.۶ درصد و در سال ۲۰۲۰، ۳.۶ درصد خواهد داشت.

صدیق ۳۷ پیش به بانک مرکزی افغانستان پیوست، و برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ به ریاست این بانک در آمد. بعد از به قدرت گرفتن اشرف غنی و به دعوت وی صدیق مجدد در اوضاع رکود اقتصادی ناشی از خروج نظامیان خارجی سکاندار بانک مرکزی شد.

۵ سال قبل از اینکه وی به تصدی بانک مرکزی برسد کابل بانک بیش از ۹۰۰ میلیون دالر از دارایی خود را در یک رسوایی داخلی از دست داده بود. یک تحقیق در این مورد عدم نظارت دقیق از سوی بانک مرکزی افغانستان را عامل مهمی در این زمینه عنوان کرد.

صدیق گفت: در دوران حامد کرزی بیش از ۴۵۰ میلیون دالر از این اختلاس بازگردانده شد.

ورشکستگی کابل بانک در سال ۲۰۱۰ باعث از بین رفتن اعتماد بین مردم به بانک‌ها شده است

بانک رزرو هند(Reserve Bank) با کمک بانک مرکزی ترکیه، و بانک جهانی در حال افزایش ظرفیت نظارتی کابل بانک است.

بانک جهانی تایید کرده که کمکهای فنی در مدیریت بانک و همچنین برای تقویت استقلال و رویه‌های نظارتی د افغانستان بانک را انجام داده، همچنین در سال ۲۰۱۶ بانک جهانی ابزارهای را برای حل بحران کابل بانک از طریق تقویت ترازنامه بانک مرکزی و پرداخت بدهی «نیو کابل بانک» انجام داده است.

کمکهای بانک جهانی در این حوزه بر روی افزایش ظرفیت ارزیابی، سرمایه گذاری در بخش زیرساخت برای ایجاد یک سیستم پرداخت کارآمد و مدرن کردن سیستم بانکداری متمرکز انجام شده است.

۱۵ بانک افغانستان براساس گزارش بانک مرکزی که خدمات بانکی اسلامی و متعارف ارائه می دهند، در مجموع ۶۹۶ میلیون دالر به صورت وام و ۴.۱ میلیارد دالر دارایی دارد.