بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی در جهان کجاست؟

  • انتشار: ۱۹ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 17769
بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی

به تازگی اداره ملی انرژی چین از دو برابر شدن ظرفیت تولید انرژی خورشیدی در سال 2016 خبر داده و اعلام کرده که پایگاه‌های این کشور، مجموعا 77.42 گیگاوات نیروی برق را تا پایان سال تولید کرده‌اند. درنتیجه چین برای دومین سال به عنوان بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی در جهان شناخته می‌شود.

هرچند شاید اگر این میزان را نسبت به جمعیت آن بسنجیم، کشورهای آمریکا، آلمان و حتی جاپان وضعیت بهتری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری اطلس، جمعیت بسیار بالا و افزایش وابستگی به سوخت های فسیلی، باعث شده تا در سال‌های اخیر چین به عنوان یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان شناخته شود. به همین جهت احتمالا اگر بگوییم که چین بزرگترین تولیدکننده انرژی خورشیدی در جهان است، کمی عجیب به نظر برسد.

وضعیت بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی در این صنعت

در حال حاضر انرژی خورشیدی در کشور چین بسیار اندک است. در واقع این میزان، تنها 1 درصد از کل انرژی خروجی کشور چین محسوب می‌شود. با این‌حال به لطف پیشرفت تکنالوژی و توسعه سولرهای خورشیدی، اداره ملی انرژی قصد دارد تا پایان سال 2020، ظرفیتی بیشتر از 110 گیگاوات را به میزان قبلی اضافه کند. بنابراین کشور چین می‌تواند تا سال 2030، استفاده خود از سوخت‌های غیر فسیلی را از 11 درصد به 20 درصد افزایش دهد.

حتما بخوانید: چاق ترین زن جهان کیست؟

نباید فراموش کنیم که افزایش ظرفیت تولید انرژی خورشیدی تا این میزان کار آسانی نبوده و بسیاری از کشورهای بزرگ نیز قادر به انجام آن نیستند. حتی اگر مزیت جمعیت بیشتر را فاکتور بگیریم، مناطق بزرگی در کشور چین وجود دارد که در آنجا بدون هیچ مشکلی می‌توان به توسعه مزارع انرژی خورشیدی پرداخت. به هر صورت این موضوع می‌تواند کار را از نظر سیاسی برای دیگر کشورها مثل آمریکا به‌منظور استفاده کمتر از سوخت‌های فسیلی سخت‌تر کند.

انرژی خورشیدی چیست؟

خورشید همانند یک رآکتور اتمی، بطور سخاوتمندانه رشته هایی از انرژی به نام «فوتون» را به سمت ما روانه میکند. این فوتون ها تا فاصله 150 میلیون کیلومتری خورشید تا زمین را طی کنند چیزی حدود 8.5 دقیقه طول میکشد.

این بسته های کوچک انرژی وقتی به زمین میرسند، این توانایی را در خود دارند تا انرژی کل جهان را تامین کنند.

انرژی خورشیدی

البته هنوز صنعت تبدیل نور خورشید به انرژی در ابتدای راه خود قرار دارد ولی شرکت های بزرگی در سرتاسر دنیا از جمله چین به عنوان بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی در حال تلاش هستند تا این روند را بهبود بخشیده و میزان انرژی تولیدی از خورشید را افزایش دهند.

فعالان محیط زیست، جایگزین شدن انرژی خورشیدی با سوخت های فسیلی را برای آینده بشر امری ضروری و حیاتی میدانند.