برگزاری مراسم چهلمین روز درگذشت آیت الله محقق کابلی فردا در مسجد اعظم قم

  • انتشار: ۲۶ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 66519

مسئول ارتباطات دفتر مرکزی حضرت آیت‌الله محقق کابلی (ره) از برگزاری چهلمین روز درگذشت آیت الله محقق کابلی در مسجد اعظم قم خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن‌جان احمدی در یک نشست خبری که در ولایت قم ایران برگزار شد، با اشاره به کارنامه درخشان و کم‌سابقه این مرجع عالیقدر در تاریخ فقهای تشیع گفت: احیا‌ی نماز جمعه در کابل و ولایات دیگر افغانستان بعد از انقلاب، تاسیس ۲۱ مرکز دینی، حوزه‌ی علمیه، مسجد،‌ مصلی و حسینیه از جمله اقدامات بی‌نظیر ایشان بوده است.

وی افزود: مجموعا حدود ۳۰۰ حوزه فعال در سطح افغانستان از مساعدت‌های آیت‌الله محقق کابلی (ره) برخوردار می‌شوند. همچنین از سال ۱۳۷۲ به بعد در ۴ کشور ایران، افغانستان، عراق و پاکستان بالغ بر ۱۳ دفتر این مرجع فقید فعال بوده و علاوه بر مسایل شرعیه، در راستای حل و فصل دعاوی حقوقی و رفع امور ارباب رجوع بخصوص در ایران خدمات فراوانی به مهاجرین ارائه کرده است.

موصوف با ابراز این نکته که رحلت آیت‌الله محقق کابلی (ره) صدمه سنگینی به ملت افغانستان وارد نمود گفت: شیعیان و اهل سنت در نقاط مختلف از جمله شرق کابل، به صورت مشترک مراسم بزرگداشت آن مرجع فقید را برگزار کردند که این امر و همچنین شرکت باشکوه و تاریخی مردم در تشییع پیکر ایشان نشان‌دهنده قدرشناسی ملت از نیم‌قرن خدمات و زحمات آیت‌الله محقق کابلی (ره) می‌باشد.

حجت‌الاسلام احمدی،‌ همچنین از اصحاب رسانه تقاضا نمود که مراتب قدردانی بیت‌ و دفتر حضرت آیت‌الله محقق کابلی (ره) را از پیام حکیمانه‌ و تسکین‌دهنده مقام معظم رهبری (امام خامنه‌ای)، پیام‌های تسلیت ریاست جمهوری،‌ ریاست قوه قضاییه، ریاست مجلس و همچنین زحمات استانداری، نیروی انتظامی و مدیر کل امور اتباع استان قم انعکاس دهند.

به نوشته باشگاه خبرنگاران؛ احمدی با ذکر این نکته که مراسم چهلمین روز رحلت آیت‌الله محقق کابلی (ره) فردا پنجشنبه (۲۷ سرطان) بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم برگزار خواهد شد، از جامعه روحانیت، نهادهای فرهنگی و سیاسی استان و عموم برادران و خواهران دعوت کرد تا در این مراسم حضور یابند.