برنامه گسترده دولت آلمان برای بازگشت پناهجویان افغانی

  • انتشار: ۸ حوت ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 12403

دولت آلمان با توجه به افزایش قابل توجه شمار پناهجویان قصد دارد شماری از افغانی های ساکن این کشور را به کشورشان بازگرداند. اسلوونی نیز اعلام کرده هر روز تنها به ۵۸۰ پناهجو اجازه می‌دهد از مرز بگذرند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از دویچه وله، دولت آلمان در سال‌های گذشته به ندرت شهروندان افغانستان را به این کشور بازپس فرستاده است. مطابق گزارش‌ها تعداد افغان‌هایی که از سال ۲۰۱۱ تا کنون به افغانستان فرستاده شده‌اند کمتر از ۵۰ نفر بوده است.

نشریه آلمانی “اشپیگل”، روز جمعه (۷ حوت/ ۲۶ فوریه) با استناد به اطلاعاتی که از وزارت کشور آلمان به دست آورده گزارش داد که این وضعیت قرار است به زودی تغییر کند.

به نوشته “اشپیگل” این وزارتخانه مقدمات بازگرداندن همزمان ۱۲۵ شهروند افغانستان طی چند روز آینده را فراهم کرده و امیدوار است به زودی تعداد بیشتری از آنها را به ترک خودخواسته آلمان ترغیب کند.

سایت اینترنتی این نشریه به تازگی گزارش داده بود که بازگشت نخستین گروه از پناهجویان افغان شامگاه سه‌شنبه (۲۳ فوریه) از فرودگاه فرانکفورت انجام میشود.

بازگرداندن ده‌ها هزار افغانستانی

دولت آلمان انتظار دارد تعداد پناهجویان افغانی که در سال ۲۰۱۶ به میل خود این کشور را ترک می‌کنند به چند ده هزار نفر برسد.

“اشپیگل” به نقل از یک سند منتشر‌نشده وزارت کشور نوشته که بازگرداندن این تعداد افغان در گام‌های بعدی “در دستور کار قرار می‌گیرد”. سال گذشته تنها ۹ افغان ساکن آلمان به افغانستان بازگردانده شده‌اند و حدود ۳۰۰ نفر به میل خود به زادگاهشان بازگشتند.

اعزام افغان‌ها به کشورشان با همکاری سازمان بین‌المللی مهاجرت انجام میشود. این سازمان یک نهاد دولتی است که در سال ۱۹۵۱ برای یاری رساندن به اسکان دوباره آوارگان جنگ جهانی دوم تشکیل شد و اکنون ۱۵۶ کشور عضو آن هستند.

همکاران این سازمان در آلمان اعلام کرده‌اند که گروه نخست افغان‌هایی که به افغانستان بازمی‌گردند در ده ایالت این کشور سکونت دارند و همه آنها به میل خود آلمان را ترک می‌کنند.

ورود ۱۸ هزار افغان در ژانویه

وزیر کشور آلمان، توماس دمزیر ابتدای ماه فوریه در نامه‌ای به وزیران کشور دولت‌های ایالتی از آنها خواسته بود هر چه سریع‌تر فهرستی از افغانستانی هایی که باید یا مایلند آلمان را ترک کنند ارائه دهند تا در همین ماه دستکم با یک پرواز به افغانستان منتقل شوند.

به گزارش “اشپیگل” شمار پناهجویان افغان که وارد آلمان می‌شوند به شدت رو به افزایش گذاشته و در سال پیش به حدود ۱۵۰ هزار نفر رسیده است.

افغان‌ها، پس از شهروندان سوریه دومین گروه بزرگ مهاجران به آلمان محسوب می‌شوند. تعداد افغان‌هایی که در ماه ژانویه به آلمان آمده‌اند حدود ۱۸ هزار نفر برآورد می‌شود.

وزیر کشور آلمان اذعان دارد که اوضاع امنیتی افغانستان برای بازگشت همه پناهجویان مساعد نیست اما تاکید می‌کند که در این کشور “مناطق امنی” وجود دارد.