برداشتن موانع از سوی شهردای کابل در نزدیکی خانه جمعه خان همدرد با مشکل روبرو شد

  • انتشار: ۸ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 25053

شهردای کابل که از چندی به این سو، روند برداشتن موانع از جاده ها و پیاده روهای کابل را آغاز کرده بود، روز گذشته هنگام برداشتن موانع از نزدیکی خانه جمعه خان همدرد با مقاومت وی روبرو شد و مسئولان شهردای کابل و مقامات امنیتی موفق نشدند تا موانع کانکریکتی نزدیک خانه آقای همدرد را بردارند.

عدم برداشتن موانع در نزدیکی خانه جمعه خان همدرد با انتقادات باشندگان محل روبرو شده است، آنان حکومت را به ناتوانی در وعده هایشان متهم می کنند.

از سوی نیز گفته می شود که جمعه خان همدرد گفته تا موانع اطراف خانه داکتر عبدالله و امرالله صالح برداشته نشود، اجازه برداشتن حفاظ های بتونی را از اطراف خانه اش به مسئولان شهرداری نخواهد داد.

کابل بیشتر از این که به یک پایتخت سیاسی بماند، به یک شهر نظامی شباهت دارد. در هر گوشه و کنار، کوچه و پس کوچه ها، دیوارها بلند سمنتی و حفاظت شده، وحشت و ترس ناشی از حمله انتحاری را چند برابر می سازد.

بخش زیادی از جاده های کابل پایتخت با دیوارهای حفاظتی کانکریتی (بتونی) بلند بسته شده و راه بر روی افراد عادی بسته است. دیوارهایی که برای برخی های حفاظت کننده جان شان است و بسیاری‌ها از موجودیت آن به ستوه آمده اند. این دیوارها در واقع میراث حضور نیروهای خارجی در افغانستان است که اکنون هر مقام دولتی چه بلند پایه باشد یا خیر، از آن استفاده می کنند. در واقعن این دیوارها در بیشتر موارد از یک دیوار حفاظتی فراتر رفته و نماد اقتدار و قدرت می باشد.

در حالکه با افزایش تهدیدهای امنیتی به ویژه در کابل، این دیوارها بلندتر شده و ضخامت شان هم بیشتر میشود؛ شهرداری کابل با حمایت نهادهای امنیتی به ویژه گارنیزیون کابل، قرار است موانع جاده‌ها و کوچه پس کوچه های شهرکابل را بردارد. ای اقدام به فرمان رییس جمهور صورت گرفته و قرار است همه موانع از سر راه بر داشته شوند.

بر اساس آمارهای ارایه شده از سوی نهادهای امنیتی، نزدیک به یک‌صد و هفتاد موانع در جاده های کابل گذاشته شده است که مشکلات جدی را برای شهروندان ایجاد کرده است. ترافیک شدید که همه روزه از مردم قربانی می گیرد و یا صدها هزار افغانی همه روزه ضربه به اقتصاد افغانستان است.