برخورد تبعیض آمیز مدیر ثبت احوال و نفوس ولایت غزنی با مردم هزاره این ولایت

  • انتشار: ۹ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 40416

تعدادی از باشندگان هزاره ولایت غزنی می گویند که زمانی برای حل مشکل به اداره ثبت احوال و نفوس ولایت غزنی مراجعه کرده، امیر محمد احمدزی مدیر ثبت احوال و نفوس این ولایت گفته است هزاره نزد من رسمیت ندارد و از جایی که آمده اند، تذکره بگیرند.

به گزارش اطلس به نقل از  آرمان ملی، شماری از فعالان مدنی غزنی از برخورد تبعیض آمیز مدیر ثبت احوال نفوس غزنی انتقاد کرده و خواهان برکناری وی هستند.

میثم صحرا؛ از فعالان مدنی غزنی روز گذشته (شنبه) در مصاحبه با خبرنگاران ادعا کرد که اداره ثبت احوال نفوس غزنی  از ثبت کردن احوال هزاره ها خودداری می کند.

صحرا افزود: با جمعی از محاسن سفیدان هزاره غزنی به اداره ثبت احوال نفوس غزنی برای حل مشکل مراجعه کردیم. وقتی که با امیرمحمد احمدزی؛ مدیر ثبت احوال نفوس غزنی صحبت کردیم، وی بدون رعایت اخلاق و حسن همجواری و وطنداری گفت که هزاره ها نزد من رسمیت ندارند. از جایی که آمده اند بروند تذکره بگیرند!

به گفته این فعال مدنی غزنی، اگر قانون است که مردم ولسوالی از اداره ثبت احوال نفوس ولسوالی تذکره بگیرند و جهت ثبت نام در انتخابات مراجعه کنند؛ پس چرا برای باشنده های ولسوالی های پشتون نشین غزنی، این اداره  تذکره توزیع می کند؟

او از تلاش های هدفمند مقامات غزنی و برخی حلقات برای «محروم کردن» هزاره ها از ثبت نام و اشتراک در انتخابات پیش رو خبر داد.

به گفته میثم صحرا، در مناطق پرجمعیت شهر غزنی که هزاره نشین هستند، مثل ساحات نوآباد و قلعه شهاده، هیچ مرکزی برای ثبت نام مردم جهت اشتراک در انتخابات باز نشده است. همچنین در ولسوالی های امن مثل جاغوری، مالستان، ناهور و جغتو نیز تاکنون مرکزی جهت ثبت نام رأی دهنده گان باز نشده است.

این فعال مدنی غزنی خواهان برکناری مدیر ثبت احوال نفوس این ولایت به دلیل تبعیض و برخورد نادرست شد.

این در حالیست که پیش از این نیز گزارش هایی از برخورد تبعیض آمیز برخی از مقامات ولایت غزنی با مردم هزاره این ولایت به نشر رسیده بود.

غزنی از ولایت هایی است که جمعیت هزاره ها نسبت به دیگر اقوام در آن بیشتر است و مردم هزاره این ولایت با مشکلات امنیتی زیادی روبرو است.