برادر رهبر کوریای شمالی چگونه ترور شد؟

  • انتشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 18180

پولیس مالزی روز چهارشنبه اعلام کرد ‘کیم جونگ نام’ برادر ناتنی رهبر کوریای شمالی که با سم در میدان هوایی شماره 2 بین المللی کوالالامپور به قتل رسید، با نام جعلی ‘کیم چول’ وارد این کشور جنوب شرق آسیا شده است.

خالد ابوبکر بازرس کل پولیس مالزی تصریح کرد کیم جونگ نام با گذرنامه ای با نام کیم چول رفت وآمد داشته است و تمام اسناد سفر این نام را مشخص کرده است.

براساس این گزارش تاریخ تولد در گذرنامه جون 1970 ذکر شده و نشان می دهد محل تولد ‘پیونگ یانگ’ پایتخت کوریای شمالی است.

به نوشته سایت روزنامه استار، بلندپایه ترین مقام پولیس مالزی، گفت که این تبعه 46 ساله کوریای شمالی روز دوشنبه در مسیر انتقال به شفاخانه شهر ‘پوتراجایا’ پایتخت ستادی مالزی فوت کرده است.

وی گفت: بررسی در مورد تعیین علت مرگ در حال انجام است و درخواست بررسی پس از مرگ دریافت شده است.

براساس برخی گزارش ها، جسد برادر رهبر کوریای شمالی که گفته می شود توسط دو زن در میدان هوایی کوالالامپور با سم ترور شده است و براساس ادعای کوریای جنوبی دولت همسایه شمالی پشت این ماجرا است صبح چهارشنبه از سردخانه شفاخانه پوتراجایا به شفاخانه کوالالامپور منتقل شد.

پولیس های مسلح یک آمبولانس شفاخانه را که جسد را حمل می کرد از شفاخانه پوتراجایا همراهی کردند.

کیم جونگ نام ششم فوریه وارد مالزی شد و 13 فوریه هنگام خروج از این کشور برای سفر به کاکائو توسط دو زن به قتل رسید.

وی پسر بزرگ ‘کیم جونگ ایل’ رهبر سابق کوریای شمالی بود که پیش بینی می شد جانشین پدر شود، اما ورودش با گذرنامه جعلی به توکیو در سال 2001 به همراه همسر و فرزندش باعث شد از چشم پدر بیافتد و از قدرت کنار گذاشته شد.

کیم جونگ نام از آن سال زندگی را در تبعید گذراند و چین، ماکائو، سنگاپور و برخی کشورها را برای زندگی انتخاب و در رفت وآمد بود.

کیم جونگ ایل رهبر سابق کوریای شمالی سال 2011 سرانجام درگذشت و ‘کیم جونگ اون’ برادر کوچکتر جانشین پدر شد و گفته می ‌شود برادر ناتنی تنها توانست مخفیانه به پیونگ ‌یانگ برود و با جنازه پدر وداع کند.

رسانه های کوریای جنوبی و جاپان طی سال های اخیر احتمال می دادند برادر ناتنی رهبر کوریای شمالی که از قدرت گرفتن برادرش انتقاد کرده بود، ترور شود. دادستان های کوریای جنوبی نیز اعلام کرده بودند یک جاسوس کوریای شمالی را دستگیر کرده اند که اعتراف کرده است سال 2010 برنامه ای برای ترور ‘کیم جونگ نام’ در چین و در تصادف با موتر داشته است.

گزارش رسانه ها نشان می دهد که پولیس مالزی نیز اکنون در تلاش برای دستگیری دستکم 2 زن است که احتمال داده می شود در ترور برادر ناتنی رهبر کوریای شمالی در این کشور نقش دارند.

پولیس ایالت سلانگور براساس برخی اطلاعات اعلام کرده است فردی از پشت سر برادر رهبر کوریای شمالی را در میدان هوایی گرفته و یک مایع بر روی صورتش پخش کرده است، هر چند برخی رسانه ها مدعی شده اند به وی سم تزریق شده است.

پولیس مالزی گفت که ‘کیم جونگ نام’ از مسئول خروجی میدان هوایی کمک خواست و بلافاصله به شفاخانه میدان هوایی اعزام شد. در این مرحله، برادر رهبر کوریای شمالی دچار سردرد بوده اما قربانی در کلینیک تشنج خفیف را تجربه کرد و سپس در مسیر انتقال به شفاخانه درگذشت.