تحقیق گر مرکز مطالعات راهبردی بین المللی:

با وجود پیشرفت در عرصه های نظامی، اما در کاهش بی ثباتی سیاسی و مدنی در افغانستان هیچ اقدامی نشده است

  • انتشار: ۲۰ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 38004

یک محقق در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی در گزارشی در مورد وضعیت افغانستان نوشته بود که بعد از اعلام شدن راهبرد دونالد ترامپ برای افغانستان، پیشرفت های قابل توجهی در تاکتیک های نظامی بوجود آمده است، اما در راستای کاهش بی ثباتی سیاسی و مدنی در افغانستان هیچ اقدامی نشده است.

تصویر جنگ افغانستان زمانی واضح تر می شود که فصل تشدید درگیری ها در ماه های آپریل و می شروع شود. هواپیماهای آمریکایی و افغانستانی در فصل زمستان بیشتر بر حمله به اهداف مرتبط با مواد مخدر متمرکز بوده اند که از منابع اصلی درآمد طالبان است.

آنتونی کوردزمن محقق ارشد مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل ماه گذشته در مقاله ای نوشت دولت آمریکا پیشرفت های قابل توجهی در تاکتیک ها و طرح های نظامی در افغانستان داشته است اما هیچ اقدامی در راستای کاهش بی ثباتی سیاسی و مدنی انجام نداده است. به نظر می رسد با نزدیک شدن به انتخابات کنگره در ماه ژوئیه این چالش به مراتب پررنگ تر شود.

کوردزمن تاکید کرد «دولت آمریکا نه تنها با زوال شرایط امنیتی روبرو است بلکه فاقد یک راهبرد مشخص سیاسی، حاکمیتی و اقتصادی برای ایجاد ثبات در افغانستان است و ارتش آمریکا با یک ماموریت غیرممکن در این کشور مواجه بوده است.»

ضعف دولت مرکزی و روش های انعطاف پذیر طالبان در مبارزه با دولت تنها مشکلات آمریکا در جنگ افغانستان نبوده اند. بلکه آمریکا به گفته جنرال جوزف ووتل یک فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی، با دخالت های روسیه هم روبرو بوده است.

وی ماه گذشته به یک کمیته در کنگره آمریکا گفت مسکو از طریق بزرگنمایی حضور شبه نظامیان داعش در افغانستان به دنبال تضعیف نفوذگذاری آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان است و این امر را به عنوان شکست آمریکا معرفی می کند.